Да си лягаме ядосани след спор с половинката крие своите ползи. Да поставите спора на пауза и да заспите разстроени е умение, което можете да практикувате, казват психолози.
Изконно правило като това да не заспиваме след скандал, има също своите позитиви, но не винаги е добре да прилагаме тази тактика, съветват специалисти, цитирани от Си Ен Ен.
Но пък съществува и поговорката - Утрото е по-мъдро от вечерта и именно на това обръщат внимание специалистите.
Желанието да се разреши конфликта с половинката, преди да си легнете, е особено често срещано при хора, които са израснали в дом, където членовете на семейството са се карали непрекъснато. Това казвазва д-р Саманта Родман Уайтън, автор на „52 електронни писма за преобразяване на брака ви: Как да разпалим отново интимността и да възстановим връзката си“.
При други тази тенденция се дължи на вековната поговорка, че никога не трябва да си лягате ядосани - което понякога идва от „убеждението, че неразрешеният гняв може да се разрасне за една нощ, което води до по-дълбоко негодувание“, казва още д-р Сабрина Романоф, клиничен психолог в Ню Йорк.
„Мъдростта вероятно се корени в идеята, че разрешаването на споровете е от съществено значение за поддържане на хармонията и предотвратяване на още по-голямо емоционално отдалечаване. Исторически погледнато, това е призив за свързване и даване на приоритет на връзката пред продължителната негативност“, обясни Романоф.
Съпротивата на други срещу прекратяването на спора за една нощ може да се дължи на самосравняване или токсична позитивност, казва Уайтън - което може да ви накара да мислите, че трябва да можете бързо да обсъдите нещата с партньора си, да се извините, да разрешите проблема и щастливо да го приключите.
Съществува и загриженост - понякога в ретроспекция - за това какво може да се случи, ако оставите партньора си да продължи следващия си ден с тази обида между вас двамата или без да сте казали „Обичам те“.
Като се има предвид всичко това, никога да не си лягате ядосани звучи като добро правило за живот. Но то не винаги е полезно - казва Романоф.
Прилагането на това без преценка може да бъде вредно за връзката ви, обясни клиничният психолог.
Да поставите спора на пауза и да заспите разстроени е умение, което можете да практикувате, казва Уайтен. Ето как да го направите и да запазите връзката си непокътната.
Кога трябва да сложите край на спора
Отлагането на съня, за да разрешите спора, може да има обратен ефект по няколко причини.
Когато сте изтощени, сте по-малко задръжки и следователно имате по-малък контрол върху емоциите си, така че сте по-импулсивни и вероятно ще кажете или направите неща, които не сте искали и за които по-късно ще съжалявате, казват експертите.
Уменията ви за решаване на проблеми, слушане и разсъждаване, които са необходими за ефективна комуникация, също могат да пострадат, особено ако сте много развълнувани. Тези фактори, както и това, че сте под влияние, могат допълнително да изострят проблема, обясни Уайтен.
Добрата нощна почивка обаче може да възстанови напълно мозъка.
Сънят „намалява реактивността на мозъка ви към негативни стимули - или възприемани негативни стимули - помага за обработката на емоциите и възстановява способността ви да подхождате рационално към проблемите“, казва Романов. „Добре отпочиналият мозък е по-добре подготвен да участва в обмислена и уважителна комуникация.“
Понякога това, за което сте спорили, вече няма да ви се струва важно на следващия ден. За каквито и притеснения да останат, обаче, ще сте по-способни да ги изразите по начин, който е по-малко емоционален или защитен и в крайна сметка е по-добър за връзката.
С изключение на редките случаи, когато нещо важно и значимо за конфликта ще се случи късно през нощта, според Романов всички спорове трябва да изчакат до следващия ден.
Когато все още сте твърде ядосани, за да заспите
Да кажем, че искате да заспите, но ви е трудно, защото проблемът ви се струва спешен, лежите будни и размишлявате, докато партньорът ви спи спокойно, или се притеснявате, че може да се случи нещо лошо.
Тези чувства може да са породени от „паника от привързаност“, казва Уайтън. Това е страхът, че фигурата на привързаност или най-близката ви връзка, обикновено родителите ви в детството или партньорът ви в зряла възраст, не е до вас или не ви обича.
„Това е много еволюционно мотивирано, за да се опитате да се върнете към състояние, в което се чувствате сигурни във връзката“, добави Уайтен.
В много от тези случаи хората смятат, че единственият начин да се справят с тревожността си е незабавно да се опитат да поправят нещата. Но когато сте изнервени и уморени, разговорите с партньора ви няма да вървят толкова добре, колкото когато сте спокойни и отпочинали. Всъщност тези разговори може дори да доведат до ситуация, която да засили тревожността ви.
Независимо от причината, поради която не можете да се отпуснете, има неща, които можете да направите, за да се успокоите достатъчно и да заспите спокойно.
В някои взаимоотношения единият човек иска да обсъжда конфликтите повече от другия - казва Уайтен. Този човек може да се притеснява, че ако разговорът не се състои веднага, той никога няма да се състои - което означава, че проблемът никога няма да бъде разрешен и сигурността и връзката никога няма да бъдат възстановени.
Ето защо експертите казват, че е от решаващо значение двойките да се ангажират с време и място за проследяване на разговора, веднага щом това е разумно възможно и когато и двамата сте в по-добро състояние на духа. Предвиждането, че нещата ще бъдат разрешени скоро, може да ви помогне да се успокоите достатъчно, за да заспите.
Двойките могат също така да се опитат да запазят всички ритуали преди лягане, които укрепват основите на връзката, като например да си казват „Обичам те“, да се прегръщат или да се целуват за лека нощ, обясни Романоф.
Продължавайки да се занимавате с тези ритуали, вие съобщавате, че ангажиментът ви един към друг е по-важен от текущото ви несъгласие, като предлагате увереност, без да отхвърляте конфликта, и балансирате непосредствената си емоционална сигурност с нуждата от сън.
Емоциите обикновено са мимолетни, но ангажиментът и грижата за партньора ви вероятно не са. Можете дори да кажете всички тези неща.
Ако четете този съвет и си мислите: „Ако съм ядосан, няма как да кажа “Обичам те„, тази упоритост е част от причините за честите конфликти“, казва Романов.
„Колкото повече казвате: “Не мога да науча нови начини на взаимодействие„, толкова по-малка е вероятността връзката да се получи“, добави тя. „В една здрава връзка хората винаги се учат на нови умения.“
Не е задължително да правите тези неща щастливо или романтично - едно монотонно „Обичам те“ или кратко погалване все още може да изминат дълъг път. Не става въпрос за отричане на гнева, а за утвърждаване на връзката, която споделяте, заяви Романоф.
Саморегулирането също може да бъде важно. Можете да опитате да медитирате, да си водите дневник, да правите дихателни упражнения или да отвлечете вниманието си, като вземете бърз душ или потопите ръцете си в студена вода, каза Уайтън.
Запитайте се: „Как мога да се справя с нещата по начин, който ще накара бъдещото ми аз да се гордее с тях? Как мога да се грижа за себе си така, както един родител би се грижил за разстроено дете?“
Да се научите как да се успокоявате „е истинската дълбока работа, която много хора вършат с тревожната привързаност, особено в терапията“, казва Уайтен.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKТОК