Директорите на полициите на Хърватия, Македония, Австрия, Словения и Сърбия се договориха да въведат единна регистрация на бежанците, които влизат от Гърция в Република Македония.
Те се договориха и за тяхното транспортиране директно до границата с Австрия, съобщи директорът на хърватската полиция Владо Доминич, цитиран от БГНЕС.
Според него, освен регистрация, съвместните екипи ще извършват и пълна идентификация и вземането на биометрични данни на мигрантите, които идват от опасни държави като Сирия, Ирак или Афганистан.
Те няма да получават статут на лица, които търсят убежище - това решение ще се взима в Австрия или в някоя друга държава, където е тяхната крайна дестинация.
Целта на това споразумение е да се предотврати връщането обратно на мигрантите в някоя от страните от маршрута. Тези мерки започват да се въвеждат още днес, каза още Доминич.
Началниците на националните полиции са решили да поканят България и Албания и те да бъдат част от общите усилия за регистрация на мигрантите.
Гърция не показва способност да опазва ефективно южната граница на Шенгенското пространство, заяви премиерът на Словакия Роберт Фицо по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
"Гърция все още не е показала способност да охранява съществуващата шенгенска граница", посочи Фицо. Според него, "ако през март стане ясно, че нищо не се е променило, е необходимо да се помисли за друг вариант" на защита на Шенген срещу натиска на мигранти.
Този вариант, според словашкия премиер, е укрепването на границите на Македония и България. Той трябва да бъде приет от Европейския съюз като цяло, а не само от страните от Вишеградската четворка (Словакия, Чехия, Полша и Унгария). За това Братислава е готова да изпрати за защита на новите шенгенски граници 300 полицая. С приемането на "втори, резервен вариант" за защита на Шенгенското пространство от нелегалната миграция също са съгласни България, Македония, Хърватия и Словения, посочи Фицо.