Рано да се каже какво ще бъде бъдещето на руските военни бази в Сирия, обявиха от Кремъл. Оттам добавят, че това ще е предмет на обсъждане с тези, които ще дойдат на власт, пише Ройтерс.

След светкавичното настъпление на бунтовническия съюз, оглавяван от ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, бивш клон на „Ал Каида“ в Сирия, дългогодишният сирийски президент Башар Асад избяга в Русия, което повдигна въпроси за две стратегически важни руски военни съоръжения в страната.

„Все още е рано да се говори за това“, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, когато бе попитан за бъдещето на базите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Разбира се, в момента се прави всичко необходимо и всичко възможно, за да се влезе във връзка с тези, които могат да се занимават със сигурността. И, разбира се, нашите военни също вземат всички необходими предпазни мерки“, добави Песков.

 

Русия разполага с две военни бази на територията на Сирия - военновъздушна база в Хмеймим в сирийската крайбрежна провинция Латакия и военноморска в град Тартус, на Средиземно море.

Песков потвърди, че Асад е получил убежище в Русия, като заяви, че решението за това е било взето от президента Владимир Путин. Песков не даде подробности за конкретното местонахождение на Асад, и подчерта, че руският президент няма планирана среща с него.

В по-общ план, подчерта Песков, Кремъл вижда неспокойна международна ситуация с висок потенциал за конфликт.

„Виждаме ситуацията около Украйна, виждаме много противоречиви изявления в това отношение, виждаме нарастващ потенциал за конфликт в други региони, можем да кажем в горящия Близък изток“, каза Песков.

Вчера избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп призова за незабавно прекратяване на огъня и преговори между Киев и Москва, за да се сложи край на т. нар. от него лудост.

Кремъл заяви, че Русия е отворена за преговори, но те трябва да се основават на споразуменията, постигнати в Истанбул през 2022 г., и на настоящата ситуация на бойното поле, където руските сили напредват с най-бързите си темпове от първите дни на войната в началото на 2022 г.

Путин неведнъж е заявявал, че за да се сключи мирно споразумение, Украйна не трябва да се присъединява към НАТО, а четирите украински области, които Москва обяви за анексирани, трябва да останат под руски контрол, отбелязва Ройтерс.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK