На втория ден от Коледа почитаме Божията майка и свети праведни Йосиф Обручник, на чиито грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос.
Празникът се нарича събор на Пресвета Богородица. Българската православна църква отдава почит на земния баща на Иисус Христос - свети Йосиф.
Денят се отбелязва и като Ден на бащата. Празникът чества бащинството и родителските грижи на мъжете, точно както на Деня на майката се чества майчинството.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Денят на бащата се празнува в различните страни по различен начин и на различни дати.
История на празника
В Съединените щати главната причина, която довежда до основаването на празника, е Сонора Смарт Дод, родена в Крестон, Вашингтон. Дъщеря е на ветерана от Гражданската война в САЩ Уилям Джаксон Смарт, който отглежда шест деца в Спокейн, Вашингтон.
Сонора Дод е вдъхновена от усилията, които Ана Джарвис полага, за да основе Деня на майката. Въпреки че предлага за дата на празника 5 юни – годишнината от кончината на нейния баща, тя не успява да подготви организаторите навреме и празненството се отлага за третата неделя на юни. Първият Ден на бащата се чества на 19 юни 1910 г. в Спокейн.
Празникът незабавно получава широка неофициална подкрепа от различни хора, като политика Уилям Дженингс Браян. Президентът Удроу Уилсън лично празнува със своето семейство през 1916 г.
Президентът Калвин Кулидж препоръчва празника за национален през 1924 г. А през 1966 г. президентът Линдън Б. Джонсън решава празникът да се празнува в третата неделя на юни. Празникът е признат за официален през 1972 г. по време на президента Ричард Никсън.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase