За първи път - два възпоменателни митинга по повод 40- годишнината от Възродителния процес в Кърджалийско.
"Днешното събиране има една символика. Тя е, че преди 40 години от тук е тръгнал един достоен процес за борба срещу асимилация на общността. Тя е водена от нашия основател, учредител и почетен председател д-р Ахмед Доган, и преди да е основана ДПС."
Това заяви председателят на ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров на възпоменателен митинг пред чешмата-паметник в ардинското село Млечино по случай 40-ата годишнина от първия протестен митинг срещу т. нар. „възродителен процес“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Доц. д-р Джевдет Чакъров предаде поздравите на почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган към присъстващите.
"Както преди 40 години сме изживяли тези трудни моменти и тази година преминаваме през подобни тежки времена. Но нашият път е ясен, нашата цел е ясна. Ние сме решени да пазим нашата идентичност и нашата общност. Всички в България трябва да живеят в мир. Не може да има репресии и заплахи на политическа основа", каза още Чакъров.
Благодаря на всички за подкрепата на последните парламентарни избори, че подкрепиха Автентичното ДПС, макар и трудните моменти, продължи Чакъров. "Ние защитаваме общността си. Ние сме решени, че ще продължим да защитаваме демокрацията, правата и свободите на нашата общност и на всички български граждани. Трябва да сме единни, за да можем да защитим нашата идентичност и нашата общност.", заяви председателят на ДПС.
Виждате, че и в Народното събрание се обединихме за "санитарния кордон" срещу модела на Пеевски и модела на зависимостите, с останалите парламентарни групи, каза още той.
Демокрацията не е даденост и трябва да я защитаваме постоянно, заключи председателят на ДПС доц. д-р Джевдет Чакъров.
Той заедно с кмета на община Ардино инж. Изет Шабан и председателят на Общинската организация на ДПС-Ардино Шахин Байрамов връчиха юбилейни плакети на политзатворници.
Ръководството на ДПС поднесе венци и цветя пред паметната чешма на площада в Млечино. Отслужена бе и молитва за жертвите на тоталитарния режим от районния мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди.
Часове по- късно хората на Пеевски положиха цветя на чешмата- паметник и призоваха събитията отпреди 40 години да не се политизират
"Един тъмен период в историята на България, който не трябва да допускаме повече да се повтаря, трябва да си извлечем необходимите изводи, да се поучим и занапред да не допускат в България подобни процеси", каза кметът на Кърджали Ерол Мюмюн.
Възродителният процес е опит на Българската комунистическа партия при съучастието на Българския земеделски народен съюз – казионен да наложи насилствена асимилация на мюсюлманското население (турци, помаци, татари и роми).
Това е наименованието, с което е известен в обществото процесът на системни репресии срещу тези социални групи и етноси.
Възродителният процес започва в началото на 70-те и продължава до края на 80-те години на XX век.
Мерките за осъществяване на тази политика се състоят в принудителна смяна на арабско-турските имена с български, ограничения в използването на родния език от представителите на тези групи, насилствено ограничаване на техните традиционни обичаи и ритуали, и изповядването на тяхната религия.
Политиката на принудителна асимилация претърпява пълен провал, което подтиква режима през 1989 година внезапно да промени курса и да пристъпи към етническо прочистване, най-масовото в Европа след изселванията на германци от Централна Европа в края на 40-те години.
Възродителният процес прекъсва протичащия преди него процес на постепенна интеграция и асимилация на мюсюлманите в България, предизвиквайки консолидацията на мюсюлманските общности и противопоставянето им на мнозинството.
Вижте още във видеото.