Китай е предоставил помощ на ракетната програма на Северна Корея. Това заяви министърът на отбраната на САЩ Леон Панета, седмица след неуспешния ракетен пуск, който предизвика широко неодобрение. Политикът обаче подчерта, че не е ясно до каква степен е била помощта – дали е била финансова или техническа.
Могъщият азиатски съсед на Пхенян е основният му партньор, като военните и икономически връзки произтичат от комунистическия характер на двете нации.
Междувременно севернокорейските власти обявиха, че и в бъдеще ще осъществяват ракетни пускове, въпреки враждебното отношение от страна на САЩ, Южна Корея и Япония. Това гласи изявление на Комитета по космически технологии, според което такива изстрелвания съответстват на политиката страната за приоритет на армията и дългосрочната програма за усвояване на космическото пространство за мирни цели.
Представителят на комитета разкритикува Вашингтон и Сеул, които назоваха проведения на 13 април пуск на спътника „Кванменсон 3” – изпитание на ракета с далечен обхват. По неговите думи, КНДР „ще се справи без американската хранителна помощ”, тъй като народът се ползва от преимуществата на социализма.