Демократите печелят мнозинство в Камарата на представителите в американския Конгрес, което е удар за президента Доналд Тръмп. Това показват първите резултати от междинните избори в Съединените щати.
Така демократите получават контрол в долната камара за първи път от осем години, което ще им позволи да блокират управленската програма на президента.
Републиканците обаче си запазват контрола върху горната камара – Сената.
В битката за губернатори обаче демократите губят в щатите Индиана, Мисури, Северна Дакота и Флорида, където печелят кандидатите на републиканците.
Въпреки поражението в долната камара, Доналд Тръмп остана доволен. В "Туитър" той написа: "Огромен успех тази вечер! Благодаря на всички!". Ново проучване пък показва вдигане на рейтинга на държавния глава – според данните 44% от американците одобряват политиката му срещу 55 на сто, които не го подкрепят.
Тези избори ще останат в историята и с рекордния брой жени, които ще влязат в Камарата на представителите.
Демократът от Ню Йорк Александрия Окасио-Кортес ще бъде най-младата жена конгресмен едва на 29 години. "Беше сюрреалистично, истинско преживяване. Благодарна съм на хората от Бронкс и Куинс, че ми дадоха възможност да бъда представител на демократите", заяви тя.
Съпартийките ѝ Илхан Омар от Минесота и Рашида Талиб от Мичиган пък стават първите чернокожи дами в Конгреса. „Заставам пред вас като избрана за конгресмен с много "първи" пред името – първата цветнокожа представителка на нашия щат в конгреса, първата жена, която ще носи хиджаб в конгреса, първият бежанец и една от първите жени мюсюлманки в Конгреса”, изтъкна Омар.
Този вот ще бъде запомнен и с рекордната активност на междинни избори. 116-ият Конгрес също така ще бъде много по-шарен от предишния с представители на различни възрасти, етноси и религии.
Наркотици, ВЕИ, заплати и аборти: Какво още гласуваха в САЩ
155 референдума се проведоха заедно с междинните избори в САЩ вчера. 64 от инициативите в различни щати идват от гражданите.
В щата Флорида гласоподавателите подкрепиха идеята за връщане на правото на гласуване на лица, които са били осъждани. Решението засяга 1,4 милиона осъждани в миналото лица, но изключва убийците и някои извършители на престъпления от сексуално естество.
В щата Мичиган бе одобрено предложение марихуаната да бъде използвана за развлекателни цели от хора над 21 години. Така щатът се присъединява към девет други американски щата и федералната столица Вашингтон, одобрили вече подобна мярка.
В щата Северна Дакота сходно предложение обаче бе отхвърлено от гласоподавателите. В Охайо избирателите отхвърлиха още по-амбициозно предложение - за дефиниране на притежанието на наркотици като дребно престъпление с цел икономия от разходи за затвори и финансиране на програми за лечение на зависимости.
В Масачузетс гласоподавателите подкрепиха закон от 2016 г., разширяващ обхвата на "недискриминационната защита" на транссексуалните.
В два американски щата бе одобрено предложение за увеличаване на минималната заплата. В Арканзас тя ще нарасне от 8,50 долара на 11 долара на час до 2021 г., а в Мисури ще се увеличи поетапно от 7,85 долара до 12 долара на час.
В Аризона гласоподавателите отхвърлиха мярка, изискваща до 2030 г. 50 процента от електричеството в щата да идва от възобновяеми енергийни източници. В щата Колорадо гласоподавателите отхвърлиха предложение за намаляване на сондажите за петрол и газ, в това число и метода фракинг.
В Орегон гласоподавателите подкрепиха закон, позволяващ използването на щатски пари за заплащане на аборти на жени с ниски доходи.