Микроби, способни да поглъщат пластмаса при ниски температури, са открити в Алпите и полярните региони. Това би могло да бъде решение на огромния проблем с изхвърлянето на пластмасовите отпадъци, които се натрупват в сметищата и замърсяват Световния океан, пише Би Би Си.

Бактериите, способни да разграждат пластмаса при температури над 30 градуса по Целзий, са известни и преди. Но за да се използват в промишлеността, е необходима много енергия, а това е скъпо и води до емисии на парникови газове.

Сега учени от Швейцарския федерален институт WSL са идентифицирали микроорганизми, които могат да разграждат пластмаса при 15 градуса по Целзий. Това може да се окаже революционно решение за рециклиране.

Експериментът

Биологът Джоел Рути и колегите му наблюдават фрагменти от пластмаса, които са лежали на повърхността или в земята в продължение на една година в Гренландия, архипелага Шпицберген и Швейцарските Алпи.

Учените събрали проби от 34 разновидности на микроби от тази пластмаса: 19 бактерии и 15 гъбички.

След това те поставят тези микроби в лаборатория при температура 15 градуса по Целзий, където оставят щамовете да се развиват, преди да проведат експеримент, за да проверят дали те могат да помогнат за биоразграждането на няколко вида пластмаса.

При този експеримент нито един от микробите не успява да повлияе на полиетилена, дори след 126 дни растеж върху повърхността му.

Но 19 вида микроби са били в състояние да разграждат видът пластмаса PUR, докато 17 са били в състояние да разграждат PBAT и PLA.

Според професор Джоел Рути той е бил изненадан, че толкова много от изследваните организми са били в състояние да оказват разграждащ ефект върху поне един от наличните видове пластмаса.

Микроби с потенциал

Учените определят и двата най-ефективни микробни щама, които могат да се справят с всички тествани видове пластмаса - с изключение на полиетилена. И двата микробни щама са гъби от родовете neodevriesia и lachnellula, които понастоящем не са научно описани.

Както обясняват авторите на изследването, микробите могат да разграждат полимери, тъй като по структура приличат на някои растителни клетки.

Учените са тествали микробите само при една температура и подчертават, че са необходими допълнителни изследвания, за да се намери оптималното съотношение между видовете микроби и температурата за разграждане на боклука.