Отказът на някои държави от Централна и Източна Европа да сътрудничат конструктивно с Европейския съюз по въпроса с бежанците може да има последствия, предупреди Жан Аселборн, министър на външните работи на Люксембург, страната ротационен председател на ЕС.
В интервю за днешния брой на френския вестник "Фигаро" Аселборн обърна по-специално внимание на позицията на Унгария, която според него е "излязла от играта", отказвайки да участва в преразпределянето на бежанците в държавите от съюза.
"Унгария, това е най-актуалният проблем, нейното поведение е трудно за разбиране", отбеляза той, като в същото време даде да се разбере, че "във всеки случай, ние няма да преразгледаме (плана с бежанските квоти) само защото (унгарският премиер) Виктор Орбан е против".
Става въпрос за европейска солидарност, подчерта Аселборн, като отбеляза, че "старите" страни членки на ЕС са направили много за "младите" - като се започне с разпадането на Съветския съюз и се стигне до Украйна. Ако в необходимия момент няма взаимност, това може да има последствия, предупреди той, без да навлезе в подробности.
Люксембургският външен министър заяви, че вижда позитивна промяна в позициите на Полша и Чехия - две държави от региона, които се обявиха срещу задължителните бежански квоти. Ситуацията със Словакия, която също е против, остава сложна, призна в същото време той.
Аселборн обясни, че Словакия се страхува за своята култура и традиции. "Надявам се, че това няма нищо общо с цвета на кожата. Кой може да повярва, че една страна с население от 5,5 милиона души може да вижда заплаха за своята идентичност заради идването на 1500 бежанци?", попита той.