Доналд Тръм официално прие номинацията на Републиканците за кандидат за втори мандат. Така започва и предизборната битка, чийто завършек са изборите на 3 ноември. 

Той приключи партийната си конференция с реч, прицелена в твърдия му електорат. Пред 1500 привърженици на южната поляна в Белия дом, които не спазваха социално дистанциране и не носеха маски, той редуваше атаки срещу опонента си и похвали за собствените си постижения. И за двете използва серия от подвеждащи и неверни твърдения, според факт чекърите.

Никой президент досега не е използвал Белия дом за политически цели. Но Тръмп го преврърна в декор за предизборната си кампания. Тръмп нападна многократно Джо Байдън, определяйки вота през ноември като избор между запазването на американската мечта или социализъм.

„Байдън е троянски кон на социализма. Ако Байдън няма силата да се противопостави на опулени марксисти като Бърни Сандърс и неговите радикални последователи - а те са много, много, много - виждаме ги постоянно. Как ще се застъпи за вас?! Няма!“, каза Тръмп.

Така президентът завърши седмицата на партийната конференция, в което посланието беше еднo – “Няма да сте в безопасност в Америката на Джо Байдън”.


Джо Байдън отвърна на удара. „Проблемът е, че сега сме в Америката на Доналд Тръмп.
Какво прави той? Хвърля бензин в огъня“, отговори кандидатът за президент на демократите.

За пореден ден Тръмп не коментира инцидента в Кеноша, Уисконсин, при който полицаи простреляха в гърба 7 пъти чернокож мъж пред очите на собствените му деца. Той се определи като президентът на закона и реда, подкрепи полицаите, но не предложи идеи за преодоляване на расовото напрежение в страната.

Тръмп се опита да пренапише историята след съветите си към американците да борят коронавируса с белина, например, и се представи като решителен лидер в пандемията, който следвал съветите на учените.

За финал имаше празнична заря над Монумента Вашингтон – още едно федерално здание, използвано за политически цели. А докато президентът говореше, отвън можеха да се чуят скандиранията на протестиращите за расово равноправие.

Проведе се и „Маршът на Вашингтон“ – традиция от 1963 г., когато Мартин Лутър Кинг произнася известната си реч – „Имам една мечта“, в която призова за равни граждански и икономически права, и край на расизма в Америка – мечта, която остава  нереализирана и до днес.