Осуетеното терористично нападение на въоръжен мъж във влака Амстердам - Париж от 22 август повдига много въпроси за охраната и сигурността на жп транспорта в Европа, коментира Франс прес.

Още в събота, едва няколко часа след нападението във високоскоростния влак „Талис” по маршрута Амстердам – Париж, белгийското правителство постанови да бъдат засилени мерките за сигурност по гарите и влаковете в страната. Проведени бяха проверки на багажа, имаше повече патрули по жп съоръженията.

Франция и Великобритания са едни от малкото страни, в които жандармеристи и военни охраняват гарите въоръжени.  Въпреки това багажът на пътниците не се проверява преди качването им на някой влак.

Скоро след атаката от събота френският премиер Манюел Валс обяви, че френските държавни железници ще въведат национален телефонен номер за сигнализирането на обезпокоителни ситуации.

Въпреки тези мерки в повечето случаи влаковете и железопътните съоръжения в Европа не са охранявани. През гарите минават средно по 20 пъти повече пътници, отколкото през летищата. Дори и при добра воля от страна на правителството в конкретната държава въвеждането на по-строги мерки за сигурност на железопътния транспорт изглежда по-скоро невъзможно – от една страна, то би коствало много финансови средства и персонал, а от друга - би предизвикало огромни опашки и забавяне.

Испания е единствената европейска държава, в която се проверява багажа на пътниците преди жп пътувания на по-големи разстояния. Тези мерки бяха въведени след терористичните атаки от 2004 г. в Мадрид, когато близо 200 души загубиха живота си, а други 1900 бяха ранени в четири влака.

Със засилването на опасността от терористични атаки назрява и въпросът дали не идва краят на Шенгенското споразумение и безвизовото преминаване на хора между страните членки.

„Изправен пред терористична заплаха, ЕС може да възобнови граничния контрол и да преразгледа шенгенските норми по отношение на контрола на багажа” - това заяви белгийският министър-председател Шарл Мишел след опита за терористично нападение от преди няколко дни, цитиран  от БТА. Междувременно Германия предупреди за потенциалното си излизане от зоната, ако „страните от ЕС не започнат да приемат повече бежанци от регионите на конфликти”, съобщи германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер по повод на невижданата бежанска вълна, пред която е изправена Германия.