Европейският съюз продължи с една година, до 23 юни 2016 г., санкциите по отношение на Крим. Това се казва в официално заявление на Съвета на ЕС по икономика и финанси (Екофин), цитирано от ТАСС.
"Забранителните мерки включват внос на продукти от Крим и Севастопол, а също така инвестиции в икономиката на Крим и Севастопол. Никакви европейски или регистрирани в Европа компании нямат право да купуват недвижими имоти или бизнес в Крим, да финансират кримски компании или да им предоставят услуги", се посочва още в документа.
Забранени са също всички видове туризъм, включително влизането на круизни кораби в пристанищата на полуострова, ако това не се налага от извънредна ситуация. За незаконен се смята и износът в Крим на редица стоки и технологии - от морска сол до космически кораби.
Не се разрешава и доставката на всякакво оборудване и технологии за транспорта, телекомуникациите и енергетиката като сектори на кримската икономика, както и проучването и добивът на нефт и газ.
В заявлението се подчертава, че ЕС "продължава да осъжда" обединението на Крим с Русия.
По информация на дипломатическия източник на ТАСС, срокът на действие на мерките е бил продължен от Екофин "без обсъждане". Според него, тези мерки са част от стратегията на ЕС да не признава влизането на Крим в състава на Руската федерация.
Тази стратегия "има постоянно действащ характер, затова съставните й ограничения се обновяват автоматично, ако ситуацията около полуострова не претърпи кардинални изменения", твърди източника на руската държавна осведомителна агенция.