Политическата ситуация в Южна Корея се усложнява. Опозицията внесе искане за импийчмънт на президента Юн Сок Йол - исторически вот, с който той може да бъде отстранен.

Искането за импийчмънт срещу Юн беше внесено на пленарно заседание на Националното събрание, което започна малко след полунощ местно време в четвъртък.

Законодателите могат да гласуват законопроекта още в петък. Според разпоредбите предложението трябва да бъде гласувано между 24 и 72 часа след внасянето му. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Управляващата Партия на народната власт на Юн заяви, че ще се противопостави, но партията е разделена по отношение на кризата.

Опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, се нуждае от подкрепата на поне осем депутати от управляващата партия, за да бъде приет законопроектът.

Дотук се стигна след като снощи държавният глава обяви военно положение.

Парламентът обаче единодушно гласува за отмяната му, включително и депутатите от пропрезидентската партия. Шокиращият ход раздели министрите на Юн и отприщи шестчасов политически хаос.

Часове по-късно президентът Юн отмени военното положение. В телевизионно обръщение той предупреди за опасност от държавен преврат и обвини политическите противници, че рушат държавния ред.

Опозиционната демократическа партия не изключва възможността президентът отново да обяви военно положение.

Според лидера ѝ това крие огромен риск за нацията, защото ще провокира съседната Северна Корея.

„Обявяването на извънредно военно положение от режима на Юн Сук Йол предизвика голямо объркване и страх сред нашия народ“, заяви депутатът от Демократическата партия Ким Сеунг-уон на заседание на Националното събрание на Южна Корея, проведено рано в четвъртък.

С обявяването на военно положение късно във вторник Юн се опита да забрани политическата дейност и да цензурира медиите в Южна Корея, която има четвъртата по големина икономика в Азия и е ключов съюзник на САЩ.