Олаф Шолц: „Олицетворение на скуката“ със своя верен приятел - кожено куфарче

Малцина вярват, че германският канцлер може да спечели политическата битка

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  09:17 ч. 23.02.2025 г.

Германският канцлер Олаф Шолц може и да е наричан "Шолцомат" заради суровия си личен стил, но той се опитва да се представи като стабилна ръка начело на страна, която цени преди всичко стабилността.

Сега, когато порядъкът отстъпи място на икономическия спад и политическите сътресения, 66-годишният лявоцентрист Шолц се бори за своето политическо оцеляване срещу консерватора Фридрих Мерц през последната седмица на кампанията преди парламентарните избори - битка, която малцина вярват, че може да спечели, коментира АФП.

Ако социологическите проучвания се окажат верни, Шолц ще загуби изборите на 23 февруари от Мерц, който обеща решителна десен завой в най-голямата икономика в Европа след две десетилетия на центристко управление под ръководството на Шолц и неговия предшественик Ангела Меркел.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Шолц е противоположност на яркия политически шоумен, той има работен и методичен подход към управлението. Бившият юрист по трудово право се занимава по-скоро с подробни политически обяснения, отколкото с хапливи изказвания или високопарни речи.

 

 

Като лидер на социалдемократите (СДП), традиционните защитници на работническата класа в Германия, той обещава по-добри заплати, пенсии и обезщетения.

Снимка: Ройтерс

Не е известно Шолц да е изградил силни взаимоотношения с други световни лидери, като например с по-отстъпчивия френски президент Еманюел Макрон, въпреки че се твърди, че той и бившият президент на САЩ Джо Байдън са си допаднали.

Най-значимата реч на Шолц беше в началото на мандата му преди три години, когато той обяви пълномащабната атака на Русия срещу Украйна за „Zeitenwende“, или епохална промяна, и драстично увеличи разходите за отбрана със 100 млрд. евро.

Снимка: Ройтерс

Въпреки силната подкрепа на Германия за Украйна оттогава насам обаче Шолц често призоваваше към сдържаност, което му спечели прозвището „канцлер на мира“ начело на партия с дългогодишни традиции в пацифизма и диалога с Москва.

Изпитано лидерство

Войната в Украйна доминира в неговия мандат, тъй като рязкото покачване на цените на енергоносителите засегна икономиката и затегна бюджета, подхранвайки борбите в неговата тристранна коалиция със "Зелените" и "Свободните демократи".

Уменията му за управление на конфликти бяха подложени на сериозно изпитание като ръководител на размирния алианс, който в крайна сметка се разпадна на 6 ноември, поставяйки Германия на пътя към избори.

Размишлявайки върху собствения си стил на управление, Шолц заяви пред парламента миналата седмица, че "особено по време на криза благоразумието, опитът и ясната посока са от съществено значение".

„Един канцлер трябва да запази нервите си, особено в трудни ситуации“, подчерта той.

Снимка: Ройтерс

Шолц премина в настъпление, като определи Мерц за "гореща глава", на която не може да се вярва, че ще поддържа традиционната "защитна стена" за отказ от сътрудничество с крайнодясната Алтернатива за Германия (АзГ).

Въпреки това той запази премерен тон. 

Шолц е политик от кариерата и знае, че неговата СДП в крайна сметка не може да гори мостове, ако иска да служи като младши партньор на партията на Мерц след изборите.

Политологът Антониос Сурис от Свободния университет в Берлин каза, че Шолц обича да вижда себе си "като човек, който е малко мълчалив и обмисля нещата, преди да говори" - не като Меркел. 

Но "липсата на комуникация и тази липса на присъствие" на Шолц го правят зле подготвен за управление и ръководене на коалиция, измъчвана от вътрешни борби, допълни Сурис.

Според него за много избиратели Шолц е изглеждал "просто претоварен с тази лидерска роля" в един противоречив съюз. „Германците просто не харесват всички тези битки.“

"На 12 години ми каза, че иска да стане канцлер"

Шолц живее в Потсдам край Берлин със съпругата си Брита Ернст, също политик от СДП. Двамата нямат деца.

Въпреки че е роден в Оснабрюк, той е израснал близо до Хамбург - пристанищен град, чиито жители имат репутацията на резервирани хора. Тази резервираност в съзнанието на много германци е нещо, което Шолц олицетворява.

Баща му Герхард Шолц разказва пред в. "Билд", че си спомня сина си като ученолюбив "всезнайко", който от ранна възраст се е прицелил високо: "На 12 години ми каза, че иска да стане канцлер".

Снимка: Ройтерс

Като млад Шолц става страстен ляв активист със също толкова буйна дълга коса.

Учи право и през 1985 г. основава собствена юридическа кантора в Хамбург, специализирана в областта на трудовите въпроси. През 1998 г. е избран за депутат.

През 2002 г. Шолц става генерален секретар на Германската социалдемократическа партия. Оттогава той е бил кмет на Хамбург и министър на труда и финансите в т.нар. големи коалиции при Меркел.

След като поема поста от нея през 2021 г., Шолц скоро се сблъсква с множество кризи - от противодействието на пандемията Ковид-19 до последиците от войната в Украйна. Но той никога не проектира глобалната тежест на своя предшественик.

Снимка: Ройтерс

Често повтаряната мантра на Шолц беше плоско обещание: „Ако поискате лидерство, ще го получите“.

Веднъж наречен от изданието "Шпигел" "олицетворение на скуката в политиката", той се опита да подобри имиджа си в социалната платформа TikTok.

Странният предмет на едно видео беше това, което Шолц нарече свой "верен приятел" - десетгодишно черно кожено куфарче, в което носи папките си и очилата за четене.

Защо изборите се провеждат сега?

До тези избори се стигна, след като на два регионални вота резултатите не бяха много благоприятни за партиите от коалицията на канцлера Олаф Шолц, която се състоеше от Социалдемократическата партия (СДП), Зелените и либералите от Свободната демократическа партия (СвДП).

През ноември 2024 г., на фона на напрежението във връзка с планираната икономическа политика и въпроса за дълга, канцлерът уволни либералния министър на финансите Кристиан Линднер. Това решение доведе до разпада на водената от него коалиция, и го принуди да поиска вот на доверие в Бундестага, който той загуби на 15 януари 2025 г. (с 207 гласа „за“, 394 „против“ и 116 „въздържал се“). Малко след това президентът Франк-Валтер Щайнмайер разпусна законодателния орган и насрочи избори за 23 февруари, шест месеца по-рано от предварително определената дата - 28 септември.

Как протичат изборите?

Германската избирателна система решително следва принципа на пропорционалното представителство. Тази философия беше допълнително подсилена от реформата на избирателната система, приета през 2023 г. 

Гражданите пускат два гласа в една и съща бюлетина: Едната е за избирателния район, а другата - за областта („провинцията“). „Първият глас“ позволява на избирателя да посочи един от кандидатите от своя избирателен район. „Вторият глас“ позволява на избирателя да избере една от партиите, които се кандидатират във всяка от 16-те провинции, като гласува за списък с партийни кандидати.

Националният резултат, получен от „вторите гласове“, определя броя на местата в Бундестага за всяка партия. В това пропорционално разпределение на местата обаче участват само партиите, които са събрали най-малко 5% от гласовете в цялата страна или са спечелили най-малко три избирателни района чрез „първите гласове“. Всички останали формации отпадат от сметките.

Последната стъпка е да се разпределят местата за всяка партия. Кандидатите на първо място в своите избирателни райони имат предимство. След това за всяка провинция се вземат допълнителни кандидати, ако е необходимо, от регионалните кандидатски листи. Поради това е възможно кандидатите, които са на първо място в избирателния си район, да не бъдат част от Бундестага поради ниския национален резултат на тяхната партия.

Какво предвиждат социологическите проучвания?

Десницата, представлявана от Християндемократическия съюз (ХДС, заедно с баварския му партньор Християнсоциален съюз - ХСС), има значителна преднина - около 30% подкрепа. От лятото на 2024 г. насам крайнодясната „Алтернатива за Германия“ заема втората позиция вместо Социалдемократическата партия, която се е смъкнала до третото място. Зелените, които през лятото на 2022 г. за кратко заемаха второто място в проучванията, напоследък се нареждат четвърти по данни от социологическите проучвания.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK