Обявиха епидемия от морбили в черногорския адриатически град Будва, съобщиха от Института за обществено здраве на Черна гора, цитиран от агенция МИНА.

В Будва са регистрирани 7 случая на заболяване от морбили. 

„След като се установи, че определени случаи са епидемиологично свързани (установено е локално предаване), критериите за обявяване на епидемия са изпълнени“, посочиха от Института за обществено здраве на Черна гора.

От института заявиха, че подобно развитие на ситуацията не е изненадващо, като се има предвид ниското ниво на ваксинация срещу морбили в Черна гора, както и епидемиите в съседните страни, пише БТА.

Институтът за обществено здраве на Черна гора предупреди, че рискът от по-нататъшно разпространение на морбили ще се увеличи допълнително с началото на новата учебна година.

 

От 28 март в Черна гора са регистрирани 16 случая на морбили. Освен седемте случая на заболяването в Будва, три са регистрирани в Подгорица, по два в Бар и Плевля и по един в Рожае и Тузи.

Ваксинацията е най-добрата защита срещу морбили, казват здравните власти.

„Пълна ваксинация се постига с поставяне на две дози, като първата трябва да бъде поставена възможно най-скоро след навършване на една година. Ваксината е безопасна и много ефективна и е особено важно да бъде поставена навреме“, подчертават от Института за обществено здраве на Черна гора.

Оттам апелираха родителите незабавно да ваксинират децата си.

Хора, които не са напълно ваксинирани или нямат доказателство, че са преболедували морбили, не се препоръчва да пътуват до райони с регистрирани случаи на заболяването, съобщиха още от института.

По данни на Института за обществено здраве на Черна гора тази година в Босна и Херцеговина са регистрирани 6910 случая, с два смъртни случая сред юноши.

Случаите на морбили в Сърбия са 255, в Албания – 40, в Хърватия – 21, а в Словения – 16, отбелязва агенция МИНА.

Какви са симптомите?

До към трети-пети ден има неспецифична симптоматика – висока температура, хрема, кашлица.

Към втори-трети ден могат в устната кухина да се появят много характерни петна и към трети-пети ден се появява характерният обрив, който е много ситен и започва обикновено от главата.

В първите дни е характерно и зачервяване на очите. Има случаи, в които се бърка с алергична реакция и с дни деца не биват диагностицирани. Затова е важно заболяването да бъде разпознавано от лекарите.

Хората, които са преболедували морбили, са изградили траен пожизнен имунитет.