Оспорваният характер на президентските избори в САЩ, които сегашният обитател на Белия дом печели според всички прогнози отвъд океана, може да доведе до един типичен феномен за демокрацията по американски образец. Президентът може да спечели втори мандат, без да е получил мнозинството от гласовете на американците.
Това явление е пряк резултат от избирателната система в САЩ, която отчита федералния характер на държавата. Победа в даден щат дава всички негови електорални гласове на победителя. Дори тя да е минимална, в крайното уравнение съответният щат се записва в актива на кандидата, който я е извоювал, все едно всички местни жители са гласували за него.
По последни данни само между няколкостотин и няколко хиляди гласа делят Барак Обама и Мит Ромни в общото преброяване на всички пуснати в САЩ бюлетини, което не е с решаващ характер. По предварителните данни към момента и за двамата са гласували между 51 и 52 млн. избиратели или по 49%.
В преброяването на електоралните вотове от всеки щат Обама води с 290 за срещу 201 гласа за Ромни. Резултатите във Флорида все още не са категорични, но вероятно оспорваният щат ще даде гласа си за президента, тъй като се очакват данните от няколко окръга, известни с пристрастията си към демократите.