Шефовете на няколко големи американски интернет компании, сред които "Фейсбук" и "Гугъл", се срещнаха с президента Барак Обама, за да обсъдят своите опасения от правителствените програми за наблюдение, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на Белия дом.

Подобна среща се състоя и през ноември м.г.

Вчера (по българско време) Обама и сътрудниците му приеха в Белия дом шестима изпълнителни директори , за да обсъдят заедно в рамките на над два часа проблемите, свързани с разузнаването, технологиите и неприкосновеността на личния живот.

В срещата участваха Ерик Шмид от Google, Марк Зукърбърг от Facebook, Рийд Хейстингс от платформата за поточно видеосъдържание Netflix Inc, както и Аарон Леви и Дрю Хюстън, шефове на две компании за складиране и споделяне на файлове - Box и Dropbox.

Освен тях в дискусията участва и Алекс Карп от Palantir Technologies, компания за събиране на данни, частично финансирана от ЦРУ, сред чиито клиенти е Агенцията за национална сигурност.

Президентът се постара да увери събеседниците си, че администрацията подготвя реформи в събирането на разузнавателна информация, след като разкритията за масово събиране на данни предизвикаха обществен гняв.

Зукърбърг заяви, че трябва да бъде направено повече.

"Макар че правителството предприе полезни стъпки за реформира практиката си за наблюдение, те просто не са достатъчни. Хората по света заслужават да знаят, че техните данни са в безопасност, и Фейсбук ще продължи да настоява американското правителство да бъде по-прозрачно за своите методи и повече да защитава гражданските свободи”, цитира го неговият говорител.

Поканите за вчерашната среща са били получени на 15 март, два дни след като Зукърбърг разкритикува американските методи за електронно наблюдение в публичен пост в социалната си мрежа.