Президентът Барак Обама обяви в годишната реч "За състоянието на съюза", която произнесе пред двете камари на Конгреса, че ще подкрепи средната класа на Америка и няма да допусне бездействие заради разделението между законодателите, предаде Ройтерс.

"Готов съм да работя с всички вас. Но Америка няма да бездейства, нито ще бездействам аз. Затова, когато мога да взимам мерки, без да минавам по законодателния път, за да подобря възможностите за успех на по-голям брой американски семейства, ще го правя", каза президентът.

Той е решил да действа заради разширяващата се пропаст между бедни и богати и заради факта, че въпреки подема на борсите, средното заплащане остава ниско. "Неравенството се задълбочи. Движение нагоре няма. Нерадостният факт е, че дори и насред периода на възстановяване твърде много американци работят повече от всякога, само за да преживяват. И твърде много изобщо нямат работа", каза президентът.

Той ще предложи увеличение на минималното заплащане до 10 долара и 10 цента на час - почти с 3 долара повече от сегашните 7,25 долара на час, замразени от 2009 г. "Дайте увеличение на Америка", призова президентът и обяви, че в следващите седмици ще издаде указ за близо 40-процентно увеличение на минималното заплащане в предприятията, работещи по договори с държавата.

Наред с това той се обяви за равно заплащане за мъжете и жените. "Днес жените са около половината от работната сила в Съединените щати, но продължават да печелят по 77 цента, когато мъжете печелят по един долар. Това е смущаващо за 2014 година.

Според Обама 2014 може да стане година на пробив за американската икономика след годините на възстановяване от кризата. Президентът каза, че безработицата е на най-ниско равнище от пет години, пазарът на недвижими имоти е в подем и САЩ са в по-добра позиция в 21 век от която и да е друга страна в света.

Външна политика

Народът на Украйна трябва да определи бъдещето на страната си, подчерта още американският държавен глава. "За Украйна ние отстояваме принципа, че народът има правото да се изразява свободно и мирно и трябва да има право да се произнесе за бъдещето на страната”, каза президентът.

Той потвърди, че ще наложи вето над всеки опит на законодателите да затегнат санкциите срещу Иран, докато САЩ и другите западни държави водят преговори с Техеран за ядрената му програма, предаде Ройтерс.

"Санкциите, които наложихме, помогнаха да се създаде възможността за преговори. Но нека съм ясен: ако този Конгрес ми изпрати нов закон за санкции, който може да провали преговорите, ще му наложа вето. В името на нашата национална сигурност трябва да дадем на дипломацията шанс за успех", каза президентът. "Преговорите ще бъдат трудни, на тях може да не бъде постигнат успех".

Обама каза още, че малък брой американски военни може да останат в Афганистан догодина, но обеща, че ще провъзгласи край на 12-годишната война в края на 2014 г., предаде Асошиейтед прес.