Около 4 милиона тънкоклюни птици кайри са изчезнали в щата Аляска. Това е най-голямото измиране на отделни видове в съвременната история, причинено от природно явление.
Според ново проучване то се дължи на „Петното“ - маса от топла вода в северната част на Тихия океан, която е имала трайно и опустошително въздействие върху морските и крайбрежните видове.
Тънкоклюните кайри са забележителен вид, живеещи в огромни колонии, където птиците се събират рамо до рамо по крайбрежните скали. Между 2014 и 2016 г. броят им намалява забележително, пише БГНЕС.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През 2014 г. в океана се образува зона с необичайно топла вода, известна още като „Петното“, която разпространяваше смъртоносната си топлина от източната част на Берингово море до залива на Аляска.
Явлението продължи две години, като застраши екосистемите, унищожи морски видове и наруши хранителните вериги. Ефектите от феномена бяха широкообхватни и се разпространиха върху кайрите. Като специалисти по дълбоководно гмуркане, те вече не можеха да намерят достатъчно храна, за да оцелеят.
Телата на животните започнаха да заливат плажовете в целия залив на Аляска и до края на 2016 г. бяха регистрирани повече от 62 000 индивида.
Преброяването продължи и екипите разширяваха търсенето година след година, като осъзнаха, че мъртвите птици по плажовете са само върхът на айсберга - повечето от тези, които умират в морето, не се връщат на сушата.
Липсата на храна имаше двоен ефект - убиваше изтощените птици и оставяше тези, които оцеляваха твърде недохранени, за да се размножават.
„Веднага разбрахме, че това е голяма, безпрецедентна загуба. Просто не знаехме колко е голяма“, каза Хедър Ренър, съавторка на изследването и куратор по биология в Националния резерват за морски диви животни в Аляска.
Седем години след въздействието на „Петното“ през 2014-2016 г. нито една от наблюдаваните колонии на кайри не показва признаци на възстановяване. След години на преброяване изследователите публикуваха своите констатации за смъртността.
Те изчислиха, че около 4 млн. кайри са умрели от глад, което представлява 50 процента от популацията им в Аляска.
„За да поставим това в перспектива, смъртта на тънкоклюните кайри е приблизително 15 пъти по-голяма от броя на морските птици, убити при нефтения разлив на „Ексън Валдез“, екологична катастрофа с епични размери“, посочи Ренър.
Отбелязва се, че бъдещето на тези крайбрежни птици изглежда мрачно, тъй като с намаляващата численост те стават по-уязвими към хищници и екологичен стрес.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK