Около 4 милиона тънкоклюни птици кайри са изчезнали в щата Аляска. Това е най-голямото измиране на отделни видове в съвременната история, причинено от природно явление.

Според ново проучване то се дължи на „Петното“ - маса от топла вода в северната част на Тихия океан, която е имала трайно и опустошително въздействие върху морските и крайбрежните видове.

Тънкоклюните кайри са забележителен вид, живеещи в огромни колонии, където птиците се събират рамо до рамо по крайбрежните скали. Между 2014 и 2016 г. броят им намалява забележително, пише БГНЕС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 2014 г. в океана се образува зона с необичайно топла вода, известна още като „Петното“, която разпространяваше смъртоносната си топлина от източната част на Берингово море до залива на Аляска.

Снимка: Wikipedia

Явлението продължи две години, като застраши екосистемите, унищожи морски видове и наруши хранителните вериги. Ефектите от феномена бяха широкообхватни и се разпространиха върху кайрите. Като специалисти по дълбоководно гмуркане, те вече не можеха да намерят достатъчно храна, за да оцелеят.

 

Телата на животните започнаха да заливат плажовете в целия залив на Аляска и до края на 2016 г. бяха регистрирани повече от 62 000 индивида.

Снимка: Wikipedia

Преброяването продължи и екипите разширяваха търсенето година след година, като осъзнаха, че мъртвите птици по плажовете са само върхът на айсберга - повечето от тези, които умират в морето, не се връщат на сушата.

Липсата на храна имаше двоен ефект - убиваше изтощените птици и оставяше тези, които оцеляваха твърде недохранени, за да се размножават. 

„Веднага разбрахме, че това е голяма, безпрецедентна загуба. Просто не знаехме колко е голяма“, каза Хедър Ренър, съавторка на изследването и куратор по биология в Националния резерват за морски диви животни в Аляска.

Седем години след въздействието на „Петното“ през 2014-2016 г. нито една от наблюдаваните колонии на кайри не показва признаци на възстановяване. След години на преброяване изследователите публикуваха своите констатации за смъртността.

Снимка: Wikipedia

Те изчислиха, че около 4 млн. кайри са умрели от глад, което представлява 50 процента от популацията им в Аляска.

„За да поставим това в перспектива, смъртта на тънкоклюните кайри е приблизително 15 пъти по-голяма от броя на морските птици, убити при нефтения разлив на „Ексън Валдез“, екологична катастрофа с епични размери“, посочи Ренър.

Отбелязва се, че бъдещето на тези крайбрежни птици изглежда мрачно, тъй като с намаляващата численост те стават по-уязвими към хищници и екологичен стрес. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK