Според нови изследвания части от ледената Антарктида се раззеленяват с растителен свят с тревожна скорост, тъй като регионът е обхванат от екстремни топлинни явления, което поражда безпокойство за променящия се пейзаж на този огромен континент.
Учените използват сателитни снимки и данни, за да анализират нивата на растителност на Антарктическия полуостров - дълга планинска верига, която се простира на север до върха на Южна Америка и която се затопля много по-бързо от средното за света, пише Си Ен Ен.
Те установиха, че растителният свят - предимно мъхове, се е увеличил повече от 10 пъти в тази сурова среда през последните четири десетилетия, сочи изследването на учени от университетите в Ексетър и Хертфордшир в Англия и Британската антарктическа служба, публикувано в петък в списание Nature Geoscience.
Скоростта, с която регионът се озеленява в продължение на почти четири десетилетия, се ускорява, като между 2016 г. и 2021 г. се ускорява с повече от 30%.
Макар че пейзажът все още е почти изцяло от сняг, лед и скали, тази малка зелена площ е нараснала драстично от средата на 80-те години на миналия век, казва Томас Роланд, автор на изследването и еколог от университета в Ексетър.
„Нашите открития потвърждават, че влиянието на антропогенното изменение на климата няма граници в своя обхват. Дори на Антарктическия полуостров - този най-екстремален, отдалечен и изолиран „див“ регион - пейзажът се променя и тези ефекти са видими от Космоса“, казва Роланд.
Антарктида, най-студеното място на Земята, напоследък е обхваната от екстремни горещини. Това лято части от континента преживяха рекордна гореща вълна.
Тъй като замърсяването с изкопаеми горива продължава да нагрява света, Антарктида ще продължи да се затопля и това позеленяване вероятно само ще се ускори, прогнозират учените.
Колкото повече полуостровът се раззеленява, толкова повече почва ще се образува и толкова по-вероятно е регионът да стане по-благоприятен за инвазивни видове, което потенциално може да застраши местната дива природа.
Озеленяването може също така да намали способността на полуострова да отразява слънчевата радиация обратно в Космоса, тъй като по-тъмните повърхности поглъщат повече топлина.
Тези въздействия вероятно ще бъдат само локални, но биха могли да спомогнат за по-нататъшното ускоряване на растежа на растителния свят, тъй като климатът продължава да се затопля.
Въпреки че действителното увеличение на площта на растителния свят е малко, процентното увеличение е драматично и показва тенденцията, че растителността се разпространява, макар и бавно, в Антарктида.
Следващият етап ще бъде учените да проучат как растенията колонизират наскоро откритата гола земя, тъй като ледниците на Антарктида се оттеглят още повече.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK