Хари Ли никога не е предполагал, че онлайн събитието, което е създал, за да отпразнува новогодишната нощ просто за смях, ще се превърне в тема за разговор в града.

Вместо типичните празненства, които включват фойерверки, посещение на концерти или партита, някои в Тайван се присъединяват към 22-годишния студент, за да отбележат настъпването на 2025 г. по необичаен начин - като плачат, пише Си Ен ЕН

Всичко започва през 2023 г. като лека шега във Фейсбук. Тогава Ли призовава хората да се отправят към горския парк Даан в центъра на Тайпе - еквивалента на нюйоркския Сентръл парк - в навечерието на Нова година, за да плачат в продължение на половин час. За събитието се вдъхновява от сцена от тайванския филм „Да живееш, любов“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Филмът, режисиран от живеещия в Тайван малайзийски режисьор Цай Минг-лианг, печели главната награда на Международния филмов фестивал във Венеция през 1994 г. Той представя трима младежи, които преминават през скуката, самотата и разочарованието, които според мнозина са характерни за градския живот в Тайпе през 90-те години на ХХ век.

 

В сцената, вдъхновила Ли за създаването на събитието, главната героиня сяда на пейка в театър на открито в горския парк Даан и избухва в сълзи, като плаче 7 минути без прекъсване, след което запалва цигара и се взира в празнотата.

Но това, което започна като шега, скоро набира популярност и близо 16 000 потребители изразиха интерес да посетят събитието на Ли в новогодишната нощ. Стотици хора се появиха в парка, за да плачат, да се смеят, да пият, да пеят, да танцуват, да разговарят и да изпускат парата, превръщайки събирането в стил флашмоб в колоритен спектакъл, който да въведе 2024 г.

„Никога не съм мислил, че хората наистина ще се появят. Никога не съм мислила, че това ще стане популярно“, казва Ли.

Тази година той отново организира събитието, като над 33 000 души вече са заявили интерес да се присъединят. Тайванският институт за кино и аудиовизия се включи в инициативата, като организира прожекция на открито на „Да живееш, любов“ в парка, а оригиналният актьорски състав се присъедини към тълпата, за да изпрати 2024 г., 30-годишнината от премиерата на филма.

„Използвах една опаковка кърпички“

Снимка: iStock

CNN Travel разговаря с няколко души, които са присъствали на събитието „2023-into-2024“. Те описват цялостната атмосфера като безгрижна, егалитарна и спонтанна.

Хората пият и споделят храна. Някои пускали музика и танцували в ритъма на барабаните. Други си правят селфита с плачещи физиономии. Някои седят на пейките, потапяйки се в момента.

„Аз наистина плаках! Докато плачех, изразходвах една опаковка кърпички, тъй като изхвърлих от гърдите си всички лоши неща, с които се сблъсках тази година“, пише във Астер Чанг, която присъства на събитието.

27-годишният продавач на вино Чен Чу-юан пророни няколко сълзи, когато си спомни за внезапно починал приятел.

„По онова време и на онова място, ако плачеш, хората наистина ще дойдат и ще те утешат, а няма да те сочат с пръст“, казва Чен.

Ли разказва, че да види как хората се отварят в онази вечер му е направило голямо впечатление.

„Хората пиеха и говореха, а някои споделиха своите истории“, казва той. „Всички се забавляваха страхотно.“

Ето защо Чен ще отиде отново тази година.

„Тогава почувствах огромна връзка; непознати хора, които се събраха и се сплотиха в тези часове“, казва той. „Това беше доста рядко и трогателно.“

Нормално е да си тъжен

Снимка: iStock

Макар че спонтанността, странността и креативността направиха cryathon популярен, посланието, което наистина резонираше с присъстващите, беше, че е нормално да не си добре, дори в празничен ден като новогодишната нощ.

Подобно на други места по света, хората в Тайван са склонни да се наслаждават на такива поводи с приятели, приятели или семейства. Но празненствата могат да бъдат трудни за тези, които се чувстват потиснати или самотни, особено при разпространението на социалните медии.

Снимка: iStock

„Ревността и сравнението с другите са начини, по които дългосрочното използване на социалните медии е свързано с негативни емоции“, казва Канг Тинг-ю, доцент, специализирал в областта на джендър и медийни изследвания в тайванския Национален университет Ченчи.

Ето защо това събитие е намерило отклик сред толкова много хора, тъй като потвърждава идеята, че „не съществува единен начин на живот и изразяване на емоциите“, допълва Чен.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK