За мнозина влизането ни в Шенген е свобода и край на опашките. За други обаче е възможност да се върнат към корените си и да се срещнат с роднини, които никога не са виждали. 

Село Чепинци е разположено в средните Родопи. То е най-голямото в община Рудозем и четвъртото по големина в област Смолян. Там живеят повече от 1900 души и бяха сред най-нетърпеливите да влезем в Шенген. Селото е на едва 6 км от границата ни с Гърция.

А тя разделя не само територии, но и цели семейства, защото едни остават да живеят в Чепинци – най-близкото село до гръцката граница, а други в Димарио – най-близкото село да българската граница. Така роднини остават от двете страни на бариерата. Хората се раздалечават и връзките се късат.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

С всяко поколение роднините стават все по-далечни и днес в Чепинци има хора, които знаят, че имат близки и то наблизо, но никога не са ги виждали.

И въпреки че са на едва 6 км от границата с Гърция, пътуването на живеещите в Чепинци до южната ни съседка отнема часове. 

На 1 януари живеещите в Чепинци се бяха подготвили да празнуват приемането ни в Шенген и отварянето на нов граничен пункт. Първото се случи, а второто отново се отложи.

Очакванията са през най-новия граничен пункт на България да минават всички хора, които живеят в Смолянско и понеже вече сме в Шенген и проверки няма, то хората казват, че ще стигат до първия плаж в Гърция за едва около час.

Именно през този пункт от Чепинци до Димарио ще се стига за минути. Така ще се съберат семейства и най-вероятно ще се заздравят връзки. Срокът обаче не беше спазен.

"Пътят от българска страна до граничната линия е готов и пуснат за експлоатация, но пътят на гръцката страна не е готов. Там ще може да се преминава, когато гръцката страна въведе в експлоатация техния път. Сега има нова дата през февруари и ще видим дали ще бъде спазено", обясни главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“.

За да има бърз изход за тях обаче и пунктът трябва да заработи, а когато се случи, това ще е първият пункт у нас, на който бариерите никога няма да бъдат спускани.

От Чепинци отиваме на граничния пункт "Кулата" - най-натоварената ни граница с Гърция. Връщаме се назад във времето, когато през лятото опашките бяха традиционни. Така хиляди чакаха с часове, за да минат от другата страна на бариерата. За последно опашка там се изви ден преди посрещането на новата година. 

В 23:59 ч. на 31 декември – точно минута преди бариерите да бъдат вдигнати, Георги Манов се оказа последният преминал граничната ни проверка. А в полунощ - точно 18 години, след като страната ни влезе в Европейския съюз, България стана пълноправен член на Шенген.

Бариерите бяха вдигнати, шампанското гръмна, а граничните полицаи символично напуснаха работните си места.

"В момента от гръцкия бряг можете през България, Румъния, Унгария и оттам през другите западноевропейски държави да стигнете до Финландия, Швеция или до Франция или дори Португалия без нито една проверка", каза Антон Златанов.