Лошото качество на въздуха взема далеч повече човешки жертви, отколкото пътнотранспортните произшествия. Това му отрежда първо място сред причините от екологично естество за преждевременна смъртност в ЕС. То се отразява и на качеството на живот, тъй като води до астма и дихателни проблеми. В отговор на това ЕК предлага нови мерки, чрез които да се намали замърсяването на въздуха.
Чрез тях се осъвременява съществуващото законодателство и се ограничават допълнително вредните емисии отпромишлеността, пътното движение, енергийните инсталации и земеделието с цел да се намали пагубното им въздействие върху човешкото здраве и околната среда.
Замърсяването на въздуха е причина също така за загуби от неотработени дни и за високи разходи в сферата на здравеопазването, като сред най-силно засегнатите са уязвимите групи на децата, астматиците и възрастните хора. То вреди и на екосистемите вследствие на замърсяването, причинено от прекомерни количества азот (еутрофикация) и киселинни дъждове. Преките разходи за обществото, свързвани със замърсяването на въздуха, включително нанесените на насаждения и сгради щети, възлизат на близо 23 млрд. евро годишно.
Ползите за здравето на хората от изпълнението на пакета от мерки се изчисляват на близо 40 млрд. евро годишно. Тази сума 12 пъти надвишава разходите за намаляване на замърсяването, които се очаква да достигнат 3,4 млрд. евро годишно през 2030 г.
Европейският комисар по околната среда Янез Поточник заяви: "Въздухът, който дишаме днес, е много по-чист, отколкото през последните десетилетия. Замърсяването на въздуха обаче продължава да е "невидим убиец" и пречи на много хора да водят напълно активен живот ".
Приетият пакет включва няколко компонента - нова Програма за чист въздух за Европа до 2030 г., стимулирането на научноизследователската дейност и нововъведенията; нова директива за националните тавани за емисии, правила за намаляване на замърсяването от средноголемите горивни инсталации, и други.