Нобеловата награда за мир, която бе присъдена на ЕС, изостри отношенията между евроинституциите и доведе до спор, кой да го получи. Петима са лидерите, които настояват да представляват Общността при връчването на приза на 10 декември.
Преди години един американски политик иронизира Европейския съюз, като каза, че ако трябва да говори с лидерът му, не знае на кого да се обади. Сега покрай "Нобела" става ясно, че е бил прав.
Според Лисабонския договор, Съюзът се представлява от председателя на Съвета Херман Ван Ромпой и от висшия представител за външна политика баронеса Катрин Аштън.
Но Еврокомисията даде да се разбере, че председателят й Жозе Мануел Барозу е не по- маловажен представител на Общността. От своя страна оглавяващият европарламента Мартин Шулц подчерта, че неговата институция е единствената, чиито представители са избирани пряко от гражданите и не може да бъде изключен.
Настрана не остана и премиерът на Кипър, който сега председателства Съюза. Комисарката Сесилия Малстрьом предложи решение - Нобелът и придружаващият го чек от 900 000 евро да бъдат връчени на деца от 27-те страни членки. Идеята обаче не получи одобрение.