Куршум, който пронизва целта си на хиляди километри разстояние, като заобикаля и „надбягва“ всички защити по пътя си – така Русия представя своите хиперзвукови ракети. През последните дни виждаме супероръжието на Москва в действие – с него бяха поразени цели в Украйна. Покриват ли се с реалността руските амбиции и има ли Кремъл в арсенала си система, с която да пренапише правилата на съвременната война?

Оказва се, че отговорът на въпроса не е толкова прост. Хиперзвуковите ракети са едно от големите технологични нововъведения в областта на оръжията, но освен това и са изключително инженерно предизвикателство, което все още преодолява своите „детски болести“. Защитата срещу тях е възможна, но все още далеч не е толкова ефективна, колкото срещу други подобни нападателни системи.

Какво представляват хиперзвуковите оръжия?

Основна характеристика на хиперзвуковите ракети е изключително високата скорост на полета на границата на атмосферата – над 5 пъти скоростта на звука и то по време на голяма част от мисията си (балистичните ракети са толкова бързи едва при връщането си в атмосферата – б.р.).

Освен това, по пътя си към целта те многократно променят курса си, като така стават много трудни за засичане и прехващане от традиционните системи за противовъздушна и противоракетна отбрана. Във финалния етап те се спускат към крайната си точка.

Снимка: EPA

Military.com в свой материал посочва, че заради триенето с атмосферата ракетата буквално лети в облак от плазма, който поглъща радио вълните и така допълнително затруднява традиционните активни радарни системи.

„Вашингтон пост“ напомня в свой материал, че Съветският съюз започва да работи по този тип ракети още през 80-те, преди всичко – като контрамярка срещу мощните ударни авионосни групи на американския флот, които включват самолетоносачи, ракетоносни крайцери, разрушители и други бойни кораби.

След оттеглянето на САЩ от Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана от 2002 г. развойната дейност в Русия се активизира. През 2018 г. президентът Владимир Путин лично представи балистичната хиперзвукова ракета „Кинжал“.

Тя се изстрелва от модифициран изтребител МиГ-31, като представлява развитие на ракетата на комплекса „Искандер“. Според руските информации ракетата може да порази целта си на 2000 км разстояние, американските разчети са за около половината от това, но остават впечатляващи.

От кораби пък излитат хиперзвуковите крилати ракети „Циркон“, които също са в производство и имат възможност да прелетят 500 км на ниска височина с хиперзвукова скорост и така стават още по-трудни за париране.