Битката за украинският град Мариупол е в решителната си фаза. Руските сили водят улични боеве в центъра на града, съобщава Би Би Си и други световни агенции.
Мариупол е подложен на интензивни бомбардировки през цялата седмица и местните жители остават в капан без ток, газ или течаща вода в някои райони.
Руските сили напреднаха в южния град, където кметът каза пред Би Би Си, че уличните боеве също пречат на усилията за спасяване на оцелелите, хванати в капан под театър, който беше обстрелван в четвъртък.
Градските власти на Мариупол казват, че няколко хиляди жители са били насилствено отведени от противниковите сили в руски градове през последната седмица, но Би Би Си отбелязва, че все още не е потвърдила тази информация.
Един от най-големите железообработващи и стоманодобивни предприятия в Европа – „Азовстал“, е сериозно повреден след като руските сили обсадиха украинския пристанищен град Мариупол, предаде АФП.
„Един от най-големите металургични заводи в Европа е разрушен. Икономическите загуби за Украйна са огромни. Вредите за околната среда са опустошителни“, съобщи украинският депутат Леся Василенко.
Интензивна атака с въздушни удари имаше през целия ден и в град Николаев. Тя идва ден след ужасяващата атака на военна казарма в южния украински град. При нападението загинаха най-малко 50 военнослужещи. Общо 200 украински войници са спали в поделенията по това време. Все още няма официален брой на загиналите.
В събота руска ракета удари военна казарма, където спяха 200 войници. Смята се, че това е един от най-смъртоносните ракетни удари от началото на войната.
Според военни анализатори падането на Николаев ще открие пътя за руска атака срещу Одеса.
Дори Мариупол да падне в ръцете на руснаците, малко е вероятно да освободи войски за по-широката кампания на Москва, поради мащаба на щетите, нанесени от украинските защитници. Това гласи анализ на Института за изследване на войната.
Според аналитичния тръст Русия постига само ограничен напредък в инвазията си в Украйна с първоначалната си офанзива. Анализаторите смятат, че се създават условия войната в по-голямата част от Украйна да се превърне в патова ситуация, която може да продължи седмици или месеци. Колкото по-продължителна е патовата ситуация, толкова по-смъртоносна може да стане тя.
Руснаците вероятно са изоставили плановете си да обградят Киев от запад или да нападнат, за да превземат града от запад в близко бъдеще. Вместо това те вероятно се стремят да поставят условия за разширена артилерийска и ракетна бомбардировка на Киев чрез преминаване в ефективен артилерийски обхват на неговия център, прогнозират от Института за изследване на войната.
Междувременно Русия призна, че е използвала хиперзвукови ракети за първи път в Украйна, за да унищожи място за съхранение на оръжие в западната част на страната. Хиперзвуковите ракети летят по-бързо от скоростта на звука и могат да маневрират по време на полет, което ги прави трудни за проследяване и прихващане. Руското министерство на отбраната съобщи, че е използвало технологията, за да нанесе удар по подземен оръжеен склад в село Делятин, на около 100 километра от границата на Украйна с Румъния.
Усилията на дипломатическия фронт
Украинският премиер Зеленски отново призова Русия да се ангажира в смислени мирни преговори.
Украйна също призова Китай да заеме позиция срещу руската агресия. Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън също оказа натиск над Пекин. Но високопоставен служител на китайското правителство казва, че санкциите, наложени от западните страни на Русия, са все “по-възмутителни“.
Бежанската криза
Повече от два милиона украинци са избягали в Полша от около 3,3 милиона бежанци досега. Службата на ООН по правата на човека казва, че най-малко 847 цивилни, включително 64 деца, са били убити в Украйна от началото на инвазията, предимно чрез обстрели и въздушни удари.