В Кьолн бежанците се страхуват от отмъщение заради нападенията в новогодишната нощ, пише в свой материал Франс прес, цитирана от БТА.

"Нашата първа реакция беше: сега германците ще ни мразят", доверява Асим Влазним, когато говори за момента, в който той и неговото семейство са разбрали мащаба на нападенията на Нова година в Кьолн, пред своя стар телевизор с кинескоп.

"Това, което са направили на централната гара, е срамно", се възмущава 32-годишният косовар в стаята, където живее заедно със своето семейство, кандидати за убежище в големия западногермански град на река Рейн.

Нощта на Свети Силвестър се превърна в истински кошмар в Кьолн, когато банди мъже, описани от свидетели като араби и северноафриканци, се нахвърлиха на жени в околностите на катедралата и гарата.

Полицията получи над 500 жалби за сексуални нападения или кражби, понякога и за двете неща едновременно. Освен опипванията две жени се оплакват, че са станали жертва на изнасилване. Макар и в по-малък мащаб, подобни неща са станали още в Хамбург, на север, и Щутгарт, на юг. Местните власти първоначално запазиха мълчание и много техни представители предупредиха да не бъдат обвинявани бежанците.

Мнозина в Германия обаче направиха връзка на фона на приетите от страната през миналата година 1,1 милиона кандидати за убежище. Впоследствие властите съобщиха, че почти всички заподозрени са чужденци, в по-голямата си част - кандидати за убежище.

Натиск

"Това не са добри новини за Меркел", въздъхва Влазним, в момент, когато двете му най-малки деца скачат безгрижно на своето легло.

Този баща на общо пет деца вярва в канцлера и нейното мото "Ще успеем", което тя подчерта пред германците, когато напливът на бежанци започна да ги безпокои. Той обаче знае, че "Мама Меркел" е подложена на натиск.
"Благодаря на германците, които ни приеха... Бих искал да им кажа да не се страхуват", казва косоварят, който е в Кьолн от година и половина.

Обезпокоен от дискриминацията, на която са жертва ашкалите - етническото малцинство, към което принадлежи неговото семейство - той напуснал Балканите с надеждата, че децата му ще израснат тук.

"Ние не сме лоши хора, ние просто търсим по-добър живот", уверява Влазним, надявайки се, че алкохолът не е подтикнал някои млади бежанци към лоши неща. "Това би било ужасно", смята той, искайки затвор за всички нападатели.
"Във всички култури има хора, които се държат лошо", въздъхва 36-годишна бошнячка, пожелала да запази анонимност.

"Не бива всички бежанци да бъдат поставяни под общ знаменател", призовава тя в един от коридорите на просторна тухлена сграда, която е подслонила 623 кандидати за убежище при официално разрешен брой от 550. В такъв тип центрове в Кьолн сега има общо 10 150 кандидати за убежище при население на града от 1 милион души.

Недоверие

Недоверието заплашва и от двете страни, констатира тази майка на две дъщери. Мюсюлманка, тя от няколко месеца не носи своята забрадка и не излиза от центъра след 16 ч. Причината са умишлените палежи на бежански центрове и нападенията, които присъстват редовно в германската действителност.

След драмата в Кьолн "ние разбираме, че някои германци се страхуват", продължава тя. Виновните обаче "може би са други, а не бежанци", се надява тя.

Междувременно неверните информации и слуховете се множат в интернет. На гарата в Кьолн неяснотата подхранва гнева на местните жители.

"Би било наистина супер да знаем кои са извършителите, те да бъдат арестувани и депортирани, независимо от коя страна идват", се ядосва на перона 42-годишната Руте Граса.

"Хората са по-недоверчиви, отколкото през миналия месец", отчита Абдул Балде, чакайки своя влак. На 28 години, той току-що е избягал от Гвинея. "Не сме дошли, за да правим проблеми. Онова, което искам, е да науча немски, да имам работа и да бъда свободен", казва той.