За първи път изцяло женска експедиция успя да изкачи един от най-трудните върхове в света - Серо Торе, който се намира в Патагония, на границата между Чили и Аржентина. Те са успели да го направят чрез маршрута Compressor route, който е по-опасният за досигане на върха след премахването на обезопасяванията по него.

През февруари 2015 г. женското дуо Каролина Норт и Кристин Хюбер също покоряват Серо Торе -  но чрез по-достъпния и познат маршрут Ragni Route.

Безмилостна стръмна стена и непрестанни бури

Височината на върха е 3128 метра - по-малко от половината от най-високия връх в света Еверест, чиято височина е 8849 метра). Серо Торе се определя обаче за едно най-големите предизвикателства на планетата – заради безмилостната си стръмна стена и заплашителни метеорологични условия. Там силните бури са постоянни.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Petzl (@petzl_official)

Дълго време върхът се смята за непокорим. Женското трио обаче успява да стъпи на него. Французойките Лиз Билон, Фени Дирт и Мод Ванпул публикуваха селфи след екстремното си изчакване и влязоха в историята на алипинизма.

За да постигнат целта си казват, че са необходими сериозно обучение и много търпение.

„Пристигнахме на 13 януари и започнахме изкачването едва на 22 февруари. Трябваше да изчакаме толкова дълго време най-вече заради обилния снеговалеж“, коментира 36-годишната Лиз Билон, която е планински водач от Шамони.

40 дни по-късно

След 40 дни, прекарани в Ел Чалтен - алпинистката столица на Патагония, трите жени решават да опитат.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by SCARPA (@scarpaspa)

„Прозорецът, който се отвори в един момент, беше възможност, която почти ни изненада. След всичките дни на чакане почти се бяхме примирили да се върнем във Франция, без да направим опит за изкачване“, казва още тя.

В продължение на три дни трите жени вървят към върха при трудни условия.

„Първите метри бяха с много сняг, мислехме, че никога няма да стигнем Серо Торе. Един американски екип обаче, с когото се срещнахме, беше много оптимистично настроен и това ни помогна“, споделя Лиз.

Стъпка по стъпка и три дни по-късно Лиз, Фени и Мод стъпват на Серо Торе.

„Когато стъпихме на върха, и трите избухнахме в сълзи, не можехме да повярваме. Нашето приятелство ни задвижи към мечтата на живота ни. Това е история за планината, но преди всичко е историята на три приятелки“, казва Фени Дирт.

Първите опити за покоряване на Серо Торе

През 1958 г. италианските алпинисти Чезаре Маестри и Тони Егер са първите, които правят опит да покорят върха. Егер обаче загива, повален от лавина, по пътя надолу.

Маестри е открит в объркано състояние. Той твърди, че двамата са успели да стигнат до върха, а Егер е заснел подвига с камера, която обаче никога не е открита. Това подхранва подозренията за истинския успех на изкачването.

Възмутен от това, че твърденията му са подложени на съмнение, през 1970 г. Чезаре Маестри се завръща за нова атака на Серо Торе. Този път той носи и бензинов компресор, с който забива 360 болтове в гранита. Така улеснява изкачването си, но изоставя машината в планината, където тя все още намира.

Алпинистът стига на няколко метра от върха, без обаче да успее да стъпи на него.

През 1974 г. четирима италиански алпинисти изкачват Серо Торе и правят снежен човек върху него.

Болтовете, забити по маршрута, използван от Маестри, са определяни като „ерес“ от много планинари. През 2012 г. американците Джейсън Крук и Хейдън Кенеди решават да ги премахнат, предизвиквайки силна полемика в света на световния алпинизъм.