Нивото на реките в Сърбия започна бавно да спада. Потопът на Балканите погуби най-малко 49 души и остави в разруха цели области. В Босна изплуваха мини от войната 1992-1995 г.

На територията на Бръчко, в североизточната част на Босна и Херцеговина, избухна мина, останала от войната (1992-1995). Както съобщиха от Центъра за разминиране, детонацията е станала в резултат на разместване на почвата, причинено от наводнения и свлачища. Никой не е пострадал при инцидента.

Миналата седмица Центърът разпространи предупреждение, че стихийните бедствия може да доведат до промяна на положението на мините, останали от балканските конфликти.

Близо до град Приедор във вторник на три места са намерени снаряди. В двора на една къща след потопа са открити 9 бомби.

Центърът за разминиране препоръчва на гражданите да не се докосват до боеприпаси в случай на откриването им, и незабавно да се обадят на специалисти.

За 23 май е планирано регионално съвещание по хуманитарно разминиране. Планира се по-специално да се създаде регионална група за действие в кризисни ситуации на територията на Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина.

Над 1,5 милиона от близо 4-милионното население на Босна и Херцеговина се намира в райони, където съществува риск от мини. Те останаха на територията на страната след войната 1992-95 г. между сърби, босненци и хървати.

Според Центъра за разминиране около 220 000 мини лежат под земята. Като цяло, минни полета заемат около 3% от площта на Босна и Херцеговина.

От края на войната през 1995 г. до сега от взривяване на мини в Босна и Херцеговина са убити около 600 души, а около 1700 жители са ранени. Разминирането може да продължи до 2024 г., посочват експерти от Центъра за разминиране.

32 000 евакуирани в Сърбия

На територията на Сърбия през последните 5 дни поради катастрофалните наводнения са евакуирани 31 873 души, съобщиха в същото време от Министерството на вътрешните работи в Белград.

При природното бедствие са пострадали 2260 различни обекти, а за други 1763 има все още опасност от наводнения. Според официалната статистика 21 души са загинали. Днес в западната ни съседка започва тридневен национален траур в памет на пострадалите от наводненията.

Премиерът Александър Вучич каза, че щетите са огромни, но Сърбия сама ще се справи и сама ще се възстанови. Той благодари за помощта от Европейския съюз след разговора си в Белград с еврокомисаря Кристалина Георгиева.

По оценки на сръбското правителство, възстановяването на пътищата, мостовете и останалата инфраструктура в засегнатите области ще надхвърли един милиард и 400 млн. евро. В това число не влизат загубите, които държавата ще понесе от унищожената реколта. Европа е в готовност да отпусне моментално спешна финансова помощ за Сърбия.

„След няколко седмици, като водата се отдръпне, ще дойде време за възстановителни работи и реконструкция. Фондовете за взаимопомощ ще осигурят критичната нужда от средства, така че тези, които пострадаха най-тежко, да имат шанс за по-добро бъдеще”, посочи еврокомисарят след обиколка на засегнатите райони.

Преди възстановяването обаче, Сърбия трябва спешно да предотврати опасността от епидемия, заради огромния брой удавени животни.

В спасителните операции участват 3564 пожарникари, 847 автомобили, 429 помпи и 141 лодки. Спасителите са евакуирали 7450 души, а други 4713 са били спасени от тях.

Обреновац е най-пострадалият град от наводненията. От там са евакуирани над 24 000 души. Евакуацията в засегнатите райони се очаква да продължи и днес.

  • Извънредно положение в Хърватия заради нови наводнения
  • Нови порои създадоха проблеми на страните от Западните Балкани
  • Нови порои връхлетяха Балканите в началото на септември
  • Обилни валежи предизвикаха нов потоп в Сърбия, който взе жертва
  • Пороите в Румъния взеха 5 жертви
  • Предупреждение за тежки порои в Сърбия по границата с България
  • Шулц: Балканите се нуждаят от помощ след наводненията
  • "Да помогнем след потопа" – как върви разчистването
  • Наводненията в Сърбия са унищожили над 6200 пчелни семейства
  • София изпрати помощ за 30 семейства в Сараево