Наводненията на Балканите отнеха вече живота на най-малко 30 души. Бедствието в Сърбия, Босна и Херцеговина, Чехия и Словакия продължава. Заради проливните дъждове, нивото на реките непрекъснато се покачва, като все повече селища остават под вода.

Над 150 000 души в съседна Сърбия са евакуирани по въздух и вода. В бедстващия Обреновац десетки хиляди хора са във воден капан. Армията евакуира с хеликоптери първо болните, децата и бременните жени.

10 тела са открити в Сърбия след оттеглянето на водата от улиците – шестима от тях са намерени в Добой. Още един загинал е намерен в Шамац. Загиналите в големите наводнения пък в Босна и Херцеговина са вече 11.

Положението продължава да е трудно в Биелина, Североизточна Босна, където властите започнаха евакуацията на населението от четири села, и в Обреновац, в Сърбия, чиито 20 000 жители предстои да бъдат евакуирани.

Дигата около най-застрашения град в Сърбия Обреновац по-рано днес се скъса. Нивото на водата спря да се увеличава, но опасността не е отминала. Дигата бе пробита в дължина от 100 метра.

Според Предраг Марич, който ръководи сектора за извънредни ситуации, положението в Обреновац може да се усложни допълнително и ситуацията да стане много по-трагична. „Всичко зависи от това доколко ще успеем бързо да възстановим дигата. Работим интензивно, в противен случай положението в Обреновац може да стане много, много сериозно", каза Марич. Той подчерта, че борбата за спасяване на всеки един от хората там продължава. В спасителните операции участват над 100 лодки, уточни той.

„Става въпрос за хиляди хора, но не можахме да стигнем до всеки един от тях. Приоритет бяха тези на по-долните етажи, разбира се, децата, бременните жени и възрастните. По този начин ще работим и днес", подчерта Марич.

През последните дни Анджелика и болният й баща са живели на тавана на къщата си в Обреновац. Казва, че по чудо са целели. „Домът ни е под вода. Нищо не можах да спася... Нося само лекарствата му”, споделя жената.

На спасителната площадка в село Умка десетки хора чакат семействата си. Като Татяна, която не знае съдбата на най-близките си. „Свекър ми, мъжът ми, те всички останаха там... Дано са в следващия хеликоптер”, надява се тя.

Цялата сръбска армия и полиция е на крак, за да спасява хората от бедстващите райони. Мобилизирани са хиляди доброволци от цялата страна. Руски водолази също участват в акцията по евакуирането на Обреновац. „Над 300 души спасиха екипите ни от вчера до сега, а сред тях са 50-60 деца. Водата в Обреновац започна бавно да пада, но ситуацията продължава да е критична”, коментира руският зам.- министър на Министерството на извънредните ситуации Едуард Чижиков.

Брегът на река Колубра е последната точка, до която екипът на bTV успя да се доберем. Отвъд реката е бедстващия Обреновац, а на брега десетки хора чакат новини за близките си. „Майка ми и сестра ми са там. Не знам какво е станало с тях, телефоните вече не работят, никаква връзка нямам с тях”, обясни мъж.

Над 5000 души са евакуирани от Обреновац по суша, въздух и вода. Десетки хиляди хора от наводнената Сърбия са настанени временно по училища и туристически спални. Всички те са напуснали опустошените от водата райони с благодарност, че са оцелели в стихията. Никой от тях обаче не кога ще може отново да се върна у дома.

Сръбският премиер Александър Вучич предупреди, че предстои втора вълна от наводнения в страната, според него Сърбия има готовност да се справи с природното бедствие. „Направихме всичко, което можахме, сега ни остана само да се молим на Бога, че дигите няма да бъдат пробити. Никой не знае какво ще се случи", каза Вучич. Той призна, че вече е започнало изкарването на първите тела в Обреновац и изрази тревогата си за това какво хората ще видят след изтеглянето на водата.

По обяд в събота в Сърбия бяха евакуирани 15 475 души, без ток са 13 общини или общо 88 615 домакинства.
В спасителните операции участват и българи. Те помагат на бедстващите в района на Ягодина от късно снощи.

Помощ от ЕС

Четиринадесет страни от Евросъюза се мобилизираха, за да доставят материали и осигурят експерти на Босна и на Сърбия, които пострадаха от опустошителни наводнения, съобщи Европейската комисия, която координира помощта.
Хеликоптери и катери за подпомагане на евакуацията, както и медикаменти и храни са на път към Босна, уточнява Комисията в комюнике.

Ще бъде разположен екип от експерти по гражданска защита на ЕС. Механизмът за гражданска защита на ЕС прие искане за допълнителна помощ за Сараево във вид на помпи, палатки, генератори и оборудване за пречистване на вода.

Сърбия ще приеме екип от експерти на ЕС и ще получи спасителни катери и машини за изпомпване на вода.
Общо 14 от 28-те членки на ЕС отговориха на исканията за помощ, отправени от Белград и Сараево, заяви еврокомисарят за хуманитарната помощ Кристалина Георгиева. „Ще помагаме на нашите съседи, докато имат нужда”, увери тя.

Четиринадесетте страни, изразили готовност да помогнат на Босна и на Сърбия, са Германия, Австрия, Словения, Люксембург, Великобритания, Словакия, Белгия, България, Франция, Словакия, Чешката република и трите балтийски държави.

  • Извънредно положение в Хърватия заради нови наводнения
  • Нови порои създадоха проблеми на страните от Западните Балкани
  • Нови порои връхлетяха Балканите в началото на септември
  • Обилни валежи предизвикаха нов потоп в Сърбия, който взе жертва
  • Пороите в Румъния взеха 5 жертви
  • Предупреждение за тежки порои в Сърбия по границата с България
  • Шулц: Балканите се нуждаят от помощ след наводненията
  • "Да помогнем след потопа" – как върви разчистването
  • Наводненията в Сърбия са унищожили над 6200 пчелни семейства
  • София изпрати помощ за 30 семейства в Сараево