НАТО следи отблизо процеса с бежанците в Европа, тъй като Европейският съюз е на "фронтовата линия", а Пактът е пряко ангажиран с опазването на сигурността в страните - членки. Това заяви в ексклузивно интервю за bTV помощник-генералния секретар на Алианса, Сорин Дукару.
Основната задача на НАТО в процеса с бежанската криза в Европа е осигуряване на сигурността.
“Ние трябва да насочим усилия към предотвратяването на терористични атаки и по-точно навлизане на членове на ИД в Европа. Няма конкретна рецепта, с която да решим проблема с това преселение.
Всички се занимаваме с това. ЕС е на фронтовата линия, ООН също. НАТО не е пряко свързан с решаването на проблема, но и ние сътрудничим. Всъщност работим тясно с държави в регионите на конфликти. Там разработваме антитерористични програми. Обучаваме и тренираме персонал в тази сфера”, заяви Дукару.
Той даде за пример Йордания и Мавритания, където има кризисен център. Скоро НАТО ще започне и по задълбочена работа с Тунис по отношение на борбата с тероризма и обмена на информация.
Битката с невидимия враг зад клавиатурата - това е едно от най-новите предизвикателства пред НАТО. Киберсигурността е скритото лице на Алианса. А успоредно с военните учения, всяка година организацията провежда и такива в сферата на киберотбраната.
„Това е част от постоянната трансформация и адаптация. НАТО е длъжен да отговори на всички заплахи, както на конвенционалните, така и на най-новите. Направихме много в последните години, за да се развием способностите си в посока киберотбрана. Подобрихме комуниикацията между страните членки”, посочи Сорин Дукару.