Ръководството на завода за електрически автомобили Tesla край Берлин прави внезапни домашни посещения на служители, които често боледуват.

Това се превръща в причина за спор между автомобилните шефове и синдикатите, защитаващи правата на работниците.

Директорът на завода Андре Тирих защитава посещенията. Според него те не са нещо необичайно, коментира "Билд".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Много компании го правят. Акцентът е върху морала на работната сила“, посочва той.

IG Metall - доминиращият профсъюз на металообработващите в Германия, критикува голямото натоварване в автомобилния завод и нарича домашните посещения „абсурдно действие“.

Tesla произвежда електрически автомобили в Грюнхайде. В завода работят близо 12 000 служители. Но пазарът на електрически автомобили е в застой.

„Информирахме работниците си за домашните посещения на работна среща. Сред тях имаше голямо одобрение. Преди това имаше отзиви, че служителите са разочаровани поради високото ниво на отсъствия сред техните колеги“, коментира Андре Тирих.

Снимка: Tesla

„Идентифицирахме около 200 служители, които получават заплатите си, но все още не са работили и ден през тази година. Те представят нови болнични листове на всеки шест седмици“, казва още той.

Сред тях са избрани малко над 20 души, които ръководителят на производството и мениджърът по човешки ресурси посещават в домовете им без предупреждения.

„Повечето не са намерени, а в някои случаи е забелязано много агресивно поведение“, посочва Тирих.

Според мениджъра на Tesla причина за отпуска по болест не са условията на работа.

Снимка: iStock

„В петък и при късните смени около 5 процента повече служители съобщават, че са болни, отколкото в други дни от седмицата“, обяснява той.

„Това не е показател за лоши условия на труд, защото условията на труд са еднакви през всички работни дни и при всички смени. Това предполага, че германската социална система в някаква степен е експлоатирана“, смята Тирих.

„Искахме да потърсим диалог със служителите и да знаем какво се случва с тях. Личното посещение има различен ефект от телефонното обаждане“, допълва той и посочва, че след проверките процентът на болните служители е намалял.

По думите му следващи домашни посещения не са изключени.

От IG Metall Берлин-Бранденбург-Саксония обаче критикуват тази мярка и казват, че по този начин болни хора са подложени натиск.

„Служителите от почти всички части на завода съобщават за изключително голямо натоварване. При недостиг на персонал се натоварват болните, а все още здравите получават допълнителна работа. Ако ръководството на завода наистина иска да намали заболеваемостта, трябва да прекъсне този порочен кръг“, посочва ръководителят на профсъюза Дирк Шулце.