Все повече държави прекратяват полетите си до Израел и Ливан. Много авиокомпании, включително американски и европейски, избягват иранското и ливанското въздушно пространство заради напрежението в региона.

Националният авиопревозвач на Италия няма да лети до Тел Авив до 6 август. „Луфтханза“ и Швейцарските авиолинии спират до 8 август. Алжир пък преустанови за неопределено време полетите от и до Ливан.

В четвъртък Канада издаде известие до канадските самолети да избягват ливанското въздушно пространство в продължение на един месец поради риск за авиацията от военна дейност.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Сингапурската авиокомпания SIAL.SI също спря да лети през иранското въздушно пространство от рано сутринта в петък и използва алтернативни маршрути, като заяви, че безопасността е неин основен приоритет.

Tайванските EVA Air и China Airlines също са избегнали иранското въздушно пространство за полетите си до Амстердам в петък, показват данните на Flightradar24.

Въпреки това, значителен брой авиокомпании в петък все още изпълняваха полети до Иран, включително превозвачите от Обединените арабски емирства Etihad, Emirates EMIRA.UL и FlyDubai, както и Qatar Airways и Turkish Airlines.

Мерките на авиокомпаниите са във връзка с настабилната обстановка в Близкия изток. Нарастват опасенията за възможен конфликт в региона след убийствата на висши членове на бойните групировки „Хамас“ и „Хизбула“.

На 28 юли 12 деца и младежи бяха убити, a десетки са ранени, след като ракета удари футболно игрище в окупираните от Израел Голански възвишения. Израел обвини „Хизбула“.

Тази седмица в Бейрут беше убит високопоставен командир на „Хизбула“, а в Техеран – политическият лидер на „Хамас“. Израел беше посочен за отговорен, но Тел Авив не коментира.

Иран и „Хизбула“ заплашиха с отговор. Междувременно стана ясно, че висши ирански служители ще се срещнат с представители на регионалните съюзници на Иран от Ливан, Ирак и Йемен, за да обсъдят потенциални ответни мерки срещу Израел.

Ако в Близкия изток избухне тотална война, OpsGroup заяви, че гражданската авиация вероятно ще се сблъска с риска от прелитане на безпилотни самолети и ракети през въздушните пътища, както и с повишен риск от подправяне на GPS - нарастващо явление около Ливан и Израел, където военни и други участници излъчват сигнали, които заблуждават GPS системата на самолета, че се намира някъде, където не е.