Арената за традиционните мазни борби в Одрин тази нощ стана убежище на бежанците от Сирия, тръгнали пеша към границата при Капъ куле - Капитан Андреево, съобщава специалните пратеник на bTV в региона Марина Евгениева.

Междувременно, влизането на въоръжени хърватски полицаи на унгарска територия във влак с мигранти предизвика международен скандал.

Напрежението на турска територия ескалира след петъчната молитва на открито, в която се включиха 800 сирийци, настанили се в крайпътните ниви до Одрин.

Мъжете тръгнаха спонтанно към града, като обявиха, че ще вземат жените и децата си, но бяха спрени от полицаи, жандармеристи и войници.

Противоречиви са медийните данни за броя на мигрантите, тръгнали към границата. Най-голямото число – 10 500 души, посочва агенция Джихан.

Според публикацията й всички те са се организирали чрез социалните мрежи, а 7 000 от тях са били убедени да се върнат обратно.

Днес в Анкара представители на мигрантите ще разговарят с властите в опит да намерят решение на ситуацията. Чужденците искат да преминат в Гърция, но на този етап това не им се позволява.

Напрежение между Унгария и Хърватия

Говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач обвини съседна Хърватия в организиран трафик на хора, съобщават местните медии.

„Бяхме свидетели на тежък инцидент. Тази вечер (около 22:00 часа българско време – б.р.) пристигна влак извън разписанията на унгарска територия. В него имаше 1000 мигранти и 40 хърватски полицаи. Това е нарушение на международното право и на унгарските държавни граници", каза Ковач, който лично посети мястото на инцидента.

Той уточни, че е повдигнато обвинение и че е започнало разследване по случая. Съветникът на унгарския премиер Виктор Орбан Дьорд Баконди, който придружаваше Золтан Ковач съобщи, че унгарската полиция е отнела оръжието на хърватските полицаи, които без предупреждение и въоръжени са влезли на територията на страната.

Хърватският министър на вътрешните работи Ранко Остойич на свой ред обясни, че служителите на реда "само са били проверени и техните имена са били записани от страна на унгарската полиция и след това са били освободени". По думите му задържани са били двамата машинисти на влака, защото унгарските власти твърдят, че композицията е пристигнала без тяхно знание.

Властите в Загреб съобщиха, че късно вечерта 36 хърватски полицаи са се върнали в страната през Граничния пункт Петрово село.

Под обсада

Само за два дни от Сърбия в Хърватия пристигнаха над 17 000 мигранти и бившата югорепублика вече не регистрира новопристигналите. Тази нощ хиляди мигранти се опитваха по най-различен начин да преминат сръбско-хърватската граница на единствения останал отворен пункт Товарник.

"Хърватия напълно се провали. Тази държава имаше достатъчно време за да се подготви, но както и самите виждате само за един ден тя рухна", каза Золтан Ковач и поясни, че властите в Будапеща продължават с изграждането на оградата по границата между двете държави.

В ничията земя между Словения и хърватския пункт Брегана тази нощ преспаха стотици мигранти. Около 1000 души, предимно семейства с деца, бяха допуснати на словенска територия, съобщава специалният пратеник на bTV в региона Полина Ботева.

Ситуацията там е относително спокойна, добворолци снабдяват мигрантите с провизии, а даже местните помагат за извозването им, защото осъзнават, че чужденците нямат желание да останат в Хърватия.

Не навсякъде положението е толкова мирно.

Словенската гранична полиция разпръсна снощи със сълзотворен газ група от няколкостотин мигранти, които се опитваха да щурмуват границата на страната с Хърватия. Инцидентът стана на граничния пункт Хармика, където мигрантите, подкрепени от хърватски и словенски активисти, настояваха да влязат в Словения, съобщава Франс прес.

След един час напрежение, частите за борба с масовите безредици прибегна до сълзотворен газ срещу мигрантите, сред които имаше и деца, и които се опитваха да разкъсат полицейския кордон на хърватско-словенската граница.

Около 11:00 часа българско време днес границата поне временно беше отворена.

Словения приема 10 000 бежанци, Босна – 5000

Вчера премиерът на страната Миро Церар заяви, че Словения може са създаде транзитни коридори за мигрантите, ако продължат да прииждат масово, за да им позволи да стигнат при нормални условия до Западна Европа.

Словенският посланик в Германия Марта Кос Марко заяви, че страната е готова да приеме до 10 000 бежанци. По думите й при по-голям наплив ще се търси помощ от Европа.

"Ние също се срещнахме със солидарността, когато бяхме във война през 1991. Тогава Австрия и Италия незабавно ни предложиха помощ. Следователно ние също чувстваме морален дълг да помогнем на бежанците", каза тя.

Босна и Херцеговина има възможност да приеме до 5000 бежанци. След това обаче ние ще затворим границите както това направиха съседните държави. Това каза босненският министър по сигурността Драган Мектич, цитиран от СРНА.

Според него Босна и Херцеговина има готовност да бъде транзитна държава и да гарантира преминаването на бежанците в страните от Европейския съюз. Мектич посочи, ако всички граници бъдат затворени тогава има вероятност бежанците да пристигнат в Босна и Херцеговина, но без възможност да излязат от страната.

„Поради тази причина предупреждавам, че ние може да приемем толкова, колкото са ни възможностите", каза още премиерът.

Испания подава ръка на Гърция и Италия

Испанското правителство обяви, че създава две мисии за връзка в сътрудничество с Гърция и Италия за улесняване на приема на бежанци, предаде Франс прес.

Целта на Мадрид е да се постигне "по-добър прием и особено по-добра интеграция във всяка една страна членка" на ЕС на десетките хиляди мигранти, които застават всеки ден пред вратите на Европа.

Мисиите ще работят съвместно с посолствата и консулствата в Гърция и Италия, където прииждат мигранти, както и с местни неправителствени организации, обясни след заседание на правителството вицепремиерът Сорая Саенс де Сантамария.

В началото на септември правителството на Испания изяви готовност да приеме 14 931 души, колкото предложи Европейската комисия, отделно от вече приетите 2749 души.

Проблемът е по-дълбок

Очаквано, бежанската тема е в центъра на предизборната кампания в Гърция, където днес е ден за размисъл.

Провалът на Европа да се справи с притока на бежанци е емблематичен симптом за по-дълбока криза на континента, който е забравил основополагащите си ценности, заяви лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас на предизборен митинг в Атина снощи, предаде Ройтерс.

"Когато Средиземно море се превръща в гробище, а Егейско море изхвърля мъртви деца на бреговете си, самата концепция за обединена Европа е в криза, като европейска култура", каза Ципрас, който се бори за втори премиерски мандат на изборите в Гърция утре.

Според него бежанците трябва да се замислят в коя Европа ще се озоват - "дали това ще бъде Европа, където пекар на гръцкия остров Кос раздава хляб на бежанци, или Европа на унгарския премиер, която строи огради и раздава куршуми".

"Ако обединена Европа спазва само правилата на дисциплината и оставя всяка страна сама да се справя с една голяма криза, това не е Европа, за която са мечтали нейните основатели, нито може да има бъдеще", заяви той.

  • Влак в Гърция прегази мигрант, заспал на релсите
  • Мигранти отвлякоха словенски лозар на път към Италия
  • Броят на мигрантите, пристигнали в Гърция от Турция, рязко скочи
  • Сръбският премиер: Бежанската криза само е отложена
  • HRW: Десетки мигранти са блокирани между България и Сърбия
  • Мигранти на македонската граница си зашиха устите
  • И Словения вдига ограда по границите си
  • 157 000 мигранти са влезли в Словения за месец
  • България се готви да посрещне бежанци от евроквотата
  • Мигранти продължават да се струпват на границата между Германия и Австрия