Ново изследване показва, че представите ни за цветовете на планетите Нептун и Уран са били погрешни. Изображения от космическа мисия, провела се през 80-те години на миналия век, представяха Нептун в наситено син, а Уран – в зелено.

Новото проучване, ръководено от британски астрономи, разкрива, че двете планети - ледени гиганти, имат сходни нюанси на зеленикаво синьо. Изводите от него са публикувани в сайта на Кралското астрономическо дружество.

Оказва се, че по-ранните изображения на Нептун, направени от космическия кораб Voyager на НАСА, са били подобрени, за да покажат по-детайлно атмосферата на планетата, което е променило представите за истинския ѝ цвят.

„Направили са нещо, което мисля, че прави всеки в Инстаграм - променя цветовете“, коментира пред Би Би Си проф. Катрин Хейманс, кралски астроном за Шотландия и професор по астрофизика в Университета в Единбург.

Снимка: НАСА

„В старите изображения са акцентирали върху синьото само за да разкрият характеристиките на атмосферата на Нептун. Затова изображението изглежда много синьо, но в действителност Нептун всъщност е доста подобен на Уран”, посочва тя.

Проф. Патрик Ървин от Оксфордския университет, който ръководи изследването, посочва, че астрономите отдавна знаят, че повечето съвременни изображения на двете планети не отразяват точно истинските им цветове.

„Въпреки че беше известно, че Нептун е показван с изкуствено наситен син цвят и се обясняваше към изображенията му, това знание се разми във времето“, коментира още той.

Д-р Робърт Маси, заместник-директор на Кралското астрономическо дружество (RAS), посочва, че подобряването на изображенията е нормална процедура в астрономическите изследвания.

„Би било глупаво да гледате астрономически снимки и да мислите, че не са обработвани. След обработването се виждат детайлите“, допълва Маси.

Проф. Ървин и неговият екип обработват оригиналните данни, за да пресъздадат „най-точните“ цветове на Нептун и Уран. Те са използвали информацията от спектрографа за изображения на космическия телескоп „Хъбъл“ и от изследователското устройство MUSE на Европейската южна обсерватория.

И при двата инструмента всеки пиксел е с непрекъснат спектър от цветове, което позволява на изследователите да произведат истинските цветове на двете планети.

Уран и Нептун имат подобен нюанс на зеленикаво синьо, но изследователите откриват и малка разлика. Нептун има малко повече „добавено синьо“, което според модела се дължи на по-тънък слой мъгла на планетата.

Изследването също така дава отговор на дългогодишната мистерия защо цветът на Уран се променя леко по време на неговата 84-годишна орбита около Слънцето. Те сравнявали изображения, правени от 1950 до 2016 г.

Уран изглежда малко по-зелен през лятото и зимата, когато един от полюсите му е насочен към Слънцето. Но през пролетта и есента, когато Слънцето е над екватора, то има по-син оттенък.

Част от причината за това е и че Уран има изключително необичайно въртене.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement