Китай изстреля успешно сондата „Айнщайн“. Създаден по подобие на очите на омар, космическият апарат ще търси рентгенови изригвания в Космоса.

Снимка: Reuters

Откритията може да помогнат за осветяване и разбиране на мистериозни явления, свързани с черни дупки, сблъсъци с неутронни звезди, експлозии на свръхнови и други високоенергийни процеси в Космоса.

Снимка: Reuters

Сондата беше изстреляна на борда на една от китайските ракети „Лонг Марч 2С“ във вторник, се казва в съобщение на Европейската космическа агенция (ЕКА).

Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии потвърди успешното изстрелване в социалните медии.

Снимка: Reuters

Сондата е кръстена на известния теоретичен физик Алберт Айнщайн. Тя е конструирана в сътрудничество с Китайската академия на науките, Института за извънземна физика „Макс Планк“ в Германия и ЕКА.

Космическият апарат използва два инструмента за откриване на взривове от рентгенова светлина: широкополюсен рентгенов телескоп (WXT) и последващ рентгенов телескоп (FXT).

WXT е проектиран да извършва широкообхватни сканирания на небето в търсене на рентгенови лъчи. Инструментът е създаден по подобие на очите на омарите, които имат хиляди квадратни пори, които насочват светлината към кръгъл център. Използването на подобен дизайн на телескопа позволява на WXT да заснеме една десета от цялото небе в една снимка, казва ЕКА.

Снимка: Reuters

След като инструментът WXT засече рентгеново лъчение, се включва по-чувствителният инструмент FXT, който е предназначен за бързо събиране на по-задълбочена информация.

Снимка: Reuters

Сондата „Айнщайн“ ще работи в околоземната орбита, на около 600 км над Земята. Очаква се космическият апарат да може да наблюдава цялото нощно небе за рентгенови лъчи само за три обиколки около Земята, или приблизително на всеки четири часа и половина.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement