Китайската сонда "Чанъе-4" стана първият космически апарат, кацнал на тъмната страна на Луната. Сондата изпрати първия си сигнал до Земята рано тази сутрин.

Снимка: EPA

На първите кадри, изпратени от сондата, се вижда районът на кратера Ейткън, намиращ се близо до Южния полюс на Луната. Именно там кацна "Чанъе-4". За да бъдат изпратени изображенията, беше използван сателит, който отрази сигнала към Земята. Учените, участващи в амбициозния проект, го определят като безпрецедентен успех.

„Положихме огромни усилия. Направихме над 1000 теста, за да сме сигурни, че апаратът не просто ще функционира нормално на Луната, но и ще може да бъде използван за продължителен период от време”, заяви Ву Уейрон, главен дизайнер на "Чанъе-4".

Снимка: EPA

Учени обясняват, че предстои да бъдат направени серия от експерименти.

Най-интересният от тях е доставянето на контейнер със семена и яйца на насекоми.

Снимка: EPA

Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната.

С помощта на придружаващия "Чанъе-4" роувър пък ще бъде изследвана повърхността на нашия естествен спътник. Тъмната страна на Луната е онази част от спътника, с която, заради ротацията ѝ, никога нямаме визуален контакт.

Апаратът беше изстрелян на 8 декември миналата година. Той е с дължина от метър и половина, с височина около метър, има шест колела и сгъваеми соларни панели.

Първият апарат, кацнал на Луната, е съветската сонда "Луна 2" през 1959 г. 

10 години по-късно на Луната стъпиха и първите хора – Армстронг и Олдрин.