Австралия наложи всеобхватна забрана на социалните медии за деца под 16 години. Мярката е най-строгата в света и цели да предпази младите хора от потенциални опасности онлайн.

Много подробности обаче все още не са ясни, като например как ще се прилага законът и кои платформи ще бъдат обхванати, пише в. „Ню Йорк Тамс“.

След като в сряда законопроектът премина през долната камара на парламента, в четвъртък той бе приет от Сената с двупартийна подкрепа.

Премиерът Антъни Албанезе заяви, че той поставя Австралия на челните места в усилията за защита на психичното здраве и благосъстоянието на децата от вредното въздействие на социалните медии като онлайн омразата или тормоза.

Според него законът задължава социалните медии да предприемат „разумни мерки“, за да не допускат лица под 16 години да имат акаунт.

Сега, след като мярката е приета, компаниите, работещи в областта на социалните медии, разполагат с 12 месеца, за да изпълнят изискванията.

Корпорациите могат да бъдат глобени с до 49,5 млн. австралийски долара (около 32 млн. щатски долара) за „системни“ пропуски в прилагането на изискванията за възраст.

 

Нито непълнолетните потребители, нито техните родители ще бъдат наказвани за нарушения. А дали децата ще намерят начини да заобиколят ограниченията, е без значение, каза Албанезе.

„Знаем, че някои деца ще намерят заобиколни пътища, но ние изпращаме послание към компаниите за социални медии да се погрижат за своите действия“, каза австрлийският премиер в изявление този месец.

Не е ясно кои точно платформи ще бъдат обхванати от забраната. Министър-председателят заяви, че Snapchat, TikTok, Instagram и X ще бъдат включени, но се очаква YouTube и приложенията за съобщения, включително WhatsApp, да бъдат изключени.

Задачата да уреди подробностите по прилагането на новия закон ще бъде възложена на Джули Инман Грант, австралийският комисар по електронна безопасност.

Тя заяви, че технологиите, които стоят зад проверката на възрастта, се развиват бързо, като резултат от предишни усилия за ограничаване на достъпа на непълнолетни до порнографски или хазартни сайтове.

 

По поръчка на австралийското правителство в момента се провежда проучване за тяхното тестване. В интервю Грант каза, че не се съмнява, че технологичните гиганти ще намерят начин да се съобразят с изискванията.

„Те разполагат с финансови ресурси, технологии и едни от най-добрите мозъци. Ако могат да ви таргетират за реклама, те могат да използват същите технологии и ноу-хау, за да идентифицират и проверят възрастта на детето“, добави тя.

Изследователите в областта на цифровите технологии обаче предупредиха, че няма гаранции, че неуточнената технология, която може да разчита на биометрични данни или информация за самоличността, ще работи. Критиците поискаха и гаранции, че личните данни ще бъдат защитени.

Те също така предупредиха, че ограниченията могат лесно да бъдат заобиколени чрез инструменти като VPN, които могат да прикрият местоположението на потребителя и да го накарат да изглежда, че влиза в системата от друга държава.

Това не е първият опит в световен мащаб за ограничаване на използването на социални медии от деца, но това е най-високата възрастова граница, определена от която и да е държава, и не включва изключения за съществуващи потребители или такива със съгласието на родителите.

Миналата година Франция прие закон, изискващ родителско съгласие за потребителите на социални медии под 15 години, и настоява за подобни мерки в целия Европейски съюз.

Тази година Флорида наложи забрана за потребители под 14 години и изискваше родителско съгласие за 14- и 15-годишните, но този закон може да се сблъска с конституционни предизвикателства.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK