Сривът на климата доведе до годишната глобална температура над международно договорената цел от 1,5 градуса за първи път миналата година, засилвайки екстремното време и причинявайки „страдания на милиони хора“, пише "Гардиън".

Средната температура през 2024 г. е била с 1,6 градуса над прединдустриалните нива, показват данни от службата за изменение на климата Copernicus на ЕС (C3S). Това е скок от 0,1C спрямо 2023 г., която също беше рекордно гореща година и представлява нива на топлина, които никога не са били изпитвани от съвременните хора.

Отоплението се причинява главно от изгарянето на изкопаеми горива и щетите върху живота и поминъка ще продължат да ескалират по целия свят, докато въглищата, петролът и газта не бъдат заменени. Целта на Парижкото споразумение от 1,5C се измерва за десетилетие или две, така че една година над това ниво не означава, че целта е пропусната, но показва, че извънредната климатична ситуация продължава да се засилва. Всяка година през последното десетилетие е била една от 10-те най-горещи според записите от 1850 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Данните от C3S показват също, че рекордните 44% от планетата са били засегнати от силен до екстремен топлинен стрес на 10 юли 2024 г. и че най-горещият ден в записаната история е настъпил на 22 юли.

„Сега има изключително голяма вероятност да надхвърлим дългосрочната средна стойност от 1,5C в границата на Парижкото споразумение “, каза д-р Саманта Бърджис, заместник-директор на C3S. „Тези високи глобални температури, съчетани с рекордни глобални нива на атмосферни водни пари през 2024 г., означават безпрецедентни горещи вълни и обилни валежи, причинявайки нещастие на милиони хора.“

Д-р Фридерике Ото от Imperial College London каза: „Този ​​запис трябва да бъде проверка на реалността. Година на екстремно време показа колко опасен е животът при 1,5C. Наводненията във Валенсия, ураганите в САЩ , тайфуните във Филипините и сушата в Амазонка са само четири бедствия миналата година, които бяха влошени от изменението на климата. Има много, много повече.”

„Не е необходимо светът да измисля магическо решение, за да спре нещата да се влошат през 2025 г.“, каза Ото. „Знаем точно какво трябва да направим, за да се откажем от изкопаемите горива, да спрем обезлесяването и да направим обществата по-устойчиви.“

Очаква се въглеродните емисии през 2024 г. да достигнат нов рекорд, което означава, че все още няма признаци за преход от изкопаеми горива, обещан от нациите по света на конференцията на ООН за климата в Дубай през декември 2023 г. Светът е на път за катастрофалните 2,7C глобално затопляне до края на века.

Следващата голяма възможност за действие идва през февруари, когато страните трябва да представят на ООН нови обещания за намаляване на емисиите. Вероятността от задържане под границата от 1,5C дори в по-дългосрочен план обаче изглежда все по-отдалечена. Емисиите от изкопаеми горива трябва да намалеят с 45% до 2030 г., за да има шанс за ограничаване на затоплянето до 1,5C. Няколко други големи температурни анализа се очаква да бъдат публикувани днес и да открият подобни нива на топлина, включително Метеорологичната служба на Обединеното кралство, която също установи, че 2024 г. е надхвърлила 1,5C през 2024 г.

Температурите бяха повишени през първата половина на 2024 г. от естествения климатичен феномен Ел Ниньо, но останаха много високи през втората половина на годината, дори когато Ел Ниньо изчезна. Някои учени се опасяват, че се е задействал неочакван фактор, който е причинил тревожно ускоряване на глобалното затопляне, въпреки че причината може да е и необичайно естествено изменение от година на година.

Намаляването на замърсяването от корабоплаването и ниските облаците, които отразяват слънчевата светлина, допринесоха за допълнително нагряване, но учените все още търсят пълно обяснение на екстремните температури през 2024 г.

По-топлият въздух задържа повече водна пара и рекордното ниво, регистрирано от C3S през 2024 г., е значително, тъй като увеличава екстремните валежи и наводненията. Той също така се комбинира с високи температури на морската повърхност, които предизвикват големи бури, за да подхранват опустошителни урагани и тайфуни. Средно човек е бил изложен миналата година на допълнителни шест седмици опасно горещи дни, засилвайки фаталното въздействие на горещите вълни по света.

Усилването на екстремното време от климатичната криза вече беше ясно, с горещи вълни с невъзможна досега интензивност и честота, които сега връхлитат целия свят, заедно с по-ожесточени суши и горски пожари.

Професор Джоери Рогел от Imperial College London каза: „Всяка част от градуса – независимо дали е 1,4C, 1,5C или 1,6C – носи повече вреда на хората и екосистемите, което подчертава продължаващата необходимост от амбициозни съкращения на емисиите. Цената на слънчевата и вятърната енергия пада бързо и сега е по-евтина от изкопаемите горива в много страни.“

Проф. Андрю Деслър, учен по климата в Тексаския университет A&M в САЩ, отговори на новите температурни рекорди, поставяни година след година, като предостави едно и също изявление пред медиите: „Всяка година до края на живота ви ще бъде една от най-горещите. Това от своя страна означава, че 2024 г. ще се окаже сред най-студените години на този век. Насладете се на периода, докато трае.“

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK