Неандерталците може би са автори на най-старите пещерни рисунки в света, намиращи се в Испания, става ясно от последни проучвания, проведени по нови методи.
Тестовете на 50 рисунки в 11 пещери в Северна Испания, описани в американското списание Science, загатват, че неандерталците в Европа са притежавали неподозиран досега талант преди повече от 40 000 години.
Ако това е вярно, те най-вероятно са първите пещерни художници в Европа и света, заявяват от Университета в Барселона.
Единствените познати неандерталски постижения в изкуството досега бяха декоративни техники за рисуване по телата им и медальони от кости и черупки, припомнят експерти.
Рисунките изобразяват тояги, червени кръгове и очертания на ръце с боя.
„Претендираме, че това са най-старите рисунки с доказуема дата на произход”, казва водещият автор на проучването Алистър Пайк от Университета в Бристол.
Картините може да са направени дори няколко хиляди години по-рано, защото при изследването на рисунките не е включен последния слой материал върху скалата, за да не бъде разрушен. Възможно е там да има още по-стари произведения.
Претенции за най-стари изображения предявиха и във Франция за Абри Кастане, известен археологически обект в южната част на страната. Там рисунките са на около 37 000 години.
Индия и Австралия също претендират за най-стара пещерна живопис, но анализите там не са проведени с модерна техника, а някои интерпретации са невалидни, защото се основават на стила на рисуване, а не на научни доказателства, заявяват авторите на доклада.
Дори да не е на 100 % доказано, че скалните рисунки са дело на неандерталци, почти сигурно това е така, твърдят учените.
Друга версия гласи, че пещерното изкуство е резултат от действията на първите съвременни хора, пристигнали в Европа преди 41 500 години. Неандерталците са измрели около 1 500 години след това.
Предшествениците ни в Африка са правели мъниста и са чертаели геометрични фигури върху яйчени черупки преди около 50 000 години – преди да се разпръснат в Европа – но там, където са живели, не е намерено пещерно изкуство.