Най-малко 71 души са починали от чума от нейната поява през септември в Мадагаскар, предаде Франс прес. Общо 283 са заразените, съобщи Световната здравна организация, която се опасява от по-широко разпространение на епидемията по време на дъждовния сезон, който започна.
Най-засегнат е планински район в централната част на острова, където се съобщава за нови случаи на болестта. Чумата е ендемична за острова, като се появява почти всяка година от 1980 г. насам. Тя обаче остава локализирана и е безопасно за туристите да посещават тази известна дестинация, макар че има сериозен спад в пътуванията там.
През последните три години броят на случаите на чума продължава да се увеличава, което направи Мадагаскар най-засегнатата страна от чума в света. СЗО предупреждава властите да са особено бдителни при налагане на мерките за превенция, тъй като вече има случаи в крайни райони на столицата Антананариво - 13 до края на декември.
Бактерията причинител на чумата се развива у плъховете и се пренася чрез бълхи. При човека се развива в бубонна форма и ако бактерията засегне белите дробове, предизвиква пневмония и се пренася по въздушно-капков път. Открита навреме се лекува с антибиотици, но белодробната й форма може да убие човек за 24 часа.