Десетки хора са ранени, а 350 са арестувани при протестите срещу политиката на икономии в германския град Франкфурт, предаде Би Би Си.
Организаторите на проявата, насочена срещу икономиите и капитализма, твърдят, че 10 000 демонстранти са излезли по улиците, за да се включат в протеста, преминаващ с хвърляне на камъни и подпалване на полицейски коли.
Около двеста от задържаните протестиращи пред сградата на Европейската централна банка в германския град Франкфурт са италианци, съобщиха от местната полиция. Групата е била облечена в сини якета и е скандирала на италиански: „Смърт на капитализма! Да живее комунизмът!“.
Полицейски коли бяха подпалени, а демонстрантите са хвърляли камъни в рамките на протеста, повод за който стана отварянето на новото седалище на Европейската централна банка в града.
Сблъсъците избухнаха близо до концертната зала „Алте Опер“ часове преди официалното откриване на новата сграда.
Сградата на ЕЦБ е оградена с барикади и бодлива тел. Организаторите от движението „Блокюпай” искат да предизвикат максимален хаос преди церемонията по откриването, насочвайки вниманието към ролята на евроинституцията в налагането на мерки за икономии в цялата еврозона и насърчаването на капиталистическата система.
Вълната от насилие при протеста накара транспортните власти във Франкфурт да спрат трамваите в централната част на града, като много от служителите на ЕЦБ днес работят от домовете си.
Драги: Не е честно да обвинявате ЕЦБ
Междувременно председателят на Европейската централна банка Марио Драги реагира и заяви, че "не е честно" да се поставя етикет на ЕЦБ като основен извършител на строгите икономии в Европа, след като протестиращи се сблъскаха с полицията във Франкфурт.
"Като институция на ЕС, която е изиграла централна роля по време на кризата, ЕЦБ се превърна в център на критики от разочаровани от тази ситуация", заяви Драги по време на откриването на новата централа на банката в източната част на града.
"Това не е справедливо – действията ни са насочени именно към смекчаването на шоковете за икономиките. Но като централна банка на цялата европейска зона, ние трябва да слушаме внимателно това, което ни казват гражданите.
Италианецът, който е начело на ЕЦБ от 2011 г. насам, говори по време на официалното откриване на грандиозната 185-метрова кула, в която ще се помещава сградата на банката. Строежът ѝ струва 1,3 милиарда евро, а служителите вече се преместиха в нея в края на миналата година.