Над 250 000 деца-войници служат на държави или на въоръжени групировки. Страшната статистика обяви специалният представител на ООН за децата и въоръжените конфликти Лейла Зеруги, цитирана от АФП.
„В Сирия, Южен Судан, Централноафриканската република, както и в Сомалия, Афганистан, Ирак и много други страни, хиляди деца биват набирани в армията, убивани, осакатявани, изнасилвани, индоктринирани и принуждавани да извършват зверства", заяви тя и предупреди за непропорционално големите и неприемливи последици за децата от войните и въоръжените конфликти.
Между 3500 и 6000 деца са били присъединени към въоръжени групировки от началото на въстанието на селеките в ЦАР през 2012 г.
ООН има списък с 55 страни по света, в които се набират войници на възраст под 18 години. Осем правителства са обвинени, че използват деца войници, както и 46 въоръжени групировки по цял свят.
Осемте страни са Афганистан, Бирма, Демократична република Конго, Йемен, Сомалия, Судан, Южен Судан, Чад. От тях шест са приели план за действие, предвиждащ забрана да се вземат деца в армията, а другите две - Йемен и Судан, се подготвят да го подпишат.
„Използването на деца-войници на възраст под 15 години се смята за военно престъпление", напомни Лейла Зеруги. Тя добави, че поради липсата на достъп във воюващите страни е трудно да се прецени степента на развитие на феномена. В Сирия правителството може и да не набира деца-войници, но много въоръжени групи ги използват.
„Децата се използват като човешки щитове, за извършване на самоубийствени атентати и стават жертви на сексуално насилие", обясни тя.
Специалният представител на ООН подчерта също, че през 2013 г. е нараснал притеснително броят на нападенията срещу училища в Сирия, Афганистан и Нигерия.