Може да бъде взривена докато спи, отвлечена, изнасилена, бита, хвърлена в затвора или застреляна. Това е животът на журналистката, отразяваща конфликти по света.
Кореспондентът на „Скай Нюз” Алекс Крауфорд разказва за ужаса и ползата от това да отразяваш случващото се в конфликтните зони около света. Нейните емоции и история споделят хиляди жени, които са избрали пътя на военния репортер.
През изминалата седмица, докато израелци и палестинци си разменяха ракети и снаряди, убивайки множество цивилни граждани, под прицел на засадата попаднаха и медиите. Ударени бяха няколко от сградите, станали убежища на журналистите, включително и тази, в която се намира на екипът на „Скай Нюз”.
Въпреки атаката те не са пострадали и продължават да отразяват от мястото на събитието. За съжаление, други нямат техния късмет. За по-малко от седмица трима журналисти са убити, един губи крака си, а друг става свидетел на заличаването на собствения си дом и убийството на малкия си син.
Забележителен факт е обаче, че днес виждаме все повече жени, отразяващи от конфликтни зони по света. Пример за това е журналистът Фийби Гринууд, която предава за случващото се в Газа от изминалата седмица.
В какво се изразява движещата сила на хората, отразяващи събитията в най-враждебните точки по света? Те водят странен, сюрреалистичен живот под постоянно напрежение, често изложени на огромна опасност.
„Ние сме сигурни, че професията ни показва несправедливостта и може да промени статуквото. Делото ни може да накара правителствата, министър-председателите и президентите да се събудят и да реагират. В крайна сметка, така могат да бъдат спасени животи.”, разказва Алекс Крауфорд.
Според нея тя и колегите й не са герои. Хората, които избират тази тежка професия, са наясно, че тя включва лишаване от сън и неблагоприятни условия за елементарна хигиена. В повечето случаи също значи издържане без храна и вода за дълъг период от време. На моменти ситуациите, в които попадат журналистите, могат да бъдат ужасяващи, но за сметка на това - вълнението не ги напуска за секунда.
„Това означава да запазиш спокойствие, когато всяка една частица от тялото ти казва да крещиш или да избягаш. Понякога трябва да се доверяваш на непознати, когато близките ти не са до теб. Често можеш да разочароваш хората, усещайки, че изневеряваш на другите си роли– в моя случай на тази да бъда съпруга и майка на четири деца”, споделя кореспондентът на „Скай Нюз”.
Жените репортери не са прецедент при военните територии, като примери за това са Марта Гелхом, Клеър Холингуърт, Линдзи Хинсъм и Мари Колвин, която беше убита през изминалия февруари, изпълнявайки служебния си дълг в Сирия.
Това да бъдеш жена военен репортер си има своите определени предимства. Алекс Крауфорд разказва за репортажите от Азия, в които тя виждала себе си в различна светлина, от жените които някога е срещала. Не била нито мъж, нито като местните жени, а много по-екзотично „създание”. Това отваря пред нея много възможности.
Когато посещава Бадахшан, северен Афганистан, Крауфорд е успяла да влезе в домовете на малтретирани жени. Мъж репортер никога не е бил допуснат до толкова дълбоко сплотено и интимно общество.
В друг случай проститутки от Индия, принуждавани да изкарват прехраната си от улицата, говорят открито пред журналистката за това как поощряват младите си дъщери да тръгнат по стъпките им, защото нямат друг избор.
„Често това да бъдеш жена в части на света, където отношението към двата пола е коренно различно, отваря врати пред теб. Това е, защото мъжете, с които влизаш в контакт, подценяват нивото ти на интелигентност или просто си мислят, че не си умна колкото тях. Равенството е в най-общи линии западен лукс”, заявява Крауфорд, като пояснява, че в повечето случаи разликата в отношението между половете се оказва нейно предимство.
Превъзмогването на предразсъдъците понякога може да се окаже и предизвикателство, когато става дума за война. Виждайки репортерката на „Скай Нюз” миналия февруари, сирийски бунтовник заявява пред нея и целия и екип: „Тук не е място за жени. Опасно е.”
Алекс Крауфорд обаче не се отказва и се впуска в търсене на някой, който ще й разясни, без да я подценява, какво всъщност се случва. С което успешно преодолява разликата в отношението към нея.
Алекс Крауфорд е специален кореспондент за „Скай Нюз” в Южна Африка.
*Материалът е по статия на „Дейли Телеграф”.