Руското Министерство на отбраната обвини Великобритания в инсценирането на химическа атака в предградие на сирийската столица Дамаск, съобщават световните агенции. Твърдението на Москва веднага беше определено от Лондон като „очевидна лъжа” в рамките на поредна ескалация на напрежението между двете страни след отравянето на Сергей Скрипал.
За да стане ситуацията още по-сложна, от Държавния департамент на САЩ обявиха, че разполагат с доказателства, че химическа атака е имало - и са я извършили силите на президента Башар ал-Асад.
Ден преди международни експерти да пристигнат в град Дума, говорителят на МО на Русия ген.-майор Игор Конашенков заяви, че кадрите на жертви от атака с хлор са манипулация с „директно британско участие”. Той обаче не представи никакви доказателства.
Единственото, с което той подкрепи думите си, са показания, за които се твърди, че са на лекари от болница в града. Според тях хора с камери са влезли в сградата, започнали са крещят, че всички пациенти са били обект на химическо нападение и след това са ги поливали с вода, като така са създали паника – като в същото време никой не е имал подобни симптоми.
„Мощен натиск е бил упражняван от Лондон върху т.нар Бели каски (доброволните спасителни отряди в контролираните от опозицията градове на Сирия – б.р.) бързо да подготвят провокацията”, заяви генералът. Той допълни, че руската страна има доказателства за това – но не стана ясно какви.
Британският посланик в ООН Карън Пиърс нарече изявлението на Конашенков „гротеска (…) една от най-слабите фалшиви новини, дошли от руската пропагандна машина”.
Междувременно, друг от поддръжниците на твърдия подход спрямо сирийския режим – президентът на Франция Еманюел Макрон, проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин. Според версията на Париж Макрон е призовал за повече диалог в името на мира и стабилността на Сирия, а според съобщението на Кремъл Путин е призовал да не бъде обвиняван Башар ал-Асад прибързано.
Посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли коментира, че държавният глава Доналд Тръмп все още не е взел решение за действия спрямо Сирия. „Русия може да недоволства колкото си иска от фалшиви новини, но никой вече не приема нейните лъжи и опити да се прикрие истината”, категорична беше тя.
Колегата й от Русия Василий Небежня хвърли вината за случилото се в Дума върху „разузнавателните служби на определени държави”.
На този фон генсекът на ООН Антонио Гутериш отбеляза, че „Студената война се завърна”, но по-различна – защото вече са изчезнали границите, които преди са си поставяли двата враждуващи блока с цел да не се стига до ескалации.