Монблан, Килиманджаро, Еверест: Мъж без крака изкачва най-високите върхове на седемте континента (ГАЛЕРИЯ)

„Мечтите ви все още са там, за да ги преследвате. Продължавайте да изкачвате вашите планини, каквито и да са те“, казва той

Снимки: Hari Budha Magar/Facebook

Джейн Димитрова Джейн Димитрова

Публикувано в  14:47 ч. 04.02.2025 г.

„Не това, което ни се случва, определя какви хора сме, а начинът, по който реагираме. Предизвикателствата не трябва да ни спират, а да ни оформят като личности и да ни правят по-силни и по-издръжливи, за да продължаваме напред. Пред каквито и предизвикателства да се изправяте, помнете – вие сте по-силни от изпитанията, а мечтите ви все още са там, за да ги преследвате. Продължавайте да изкачвате вашите планини, каквито и да са те.“

Това са думите на мъж, чиито крака са ампутирани над коляното. Вместо да застине в отчаянието си обаче той стремглаво се приближава до постигането на личната си мечта - да бъде първият човек с двойно ампутиране, изкачил най-високите планини на седемте континента. С постигането на личната си цел Хари Буда Магар ще постави и исторически рекорд.

Британско-непалският алпинист успява да изкачи най-високия връх в света – Еверест (8848 метра), през май 2023 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Основната ми цел при изкачването ми не е да направя история, а да повиша осведомеността относно уврежданията“, казва алпинистът.

Снимка: Hari Budha Magar/Facebook

Той превръща личните си профили в социалните мрежи в място за вдъхновение и мотивация за десетки хиляди свои последователи.

Бащата на три деца, който живее в английския град Кентърбъри, вече е изкачил четири от набелязаните седем върха. Междувременното той помага за проектирането на нови протези и се надява новият дизайн да подобри достъпа за дейности на открито в бъдеще.

Ако изкачи седемте най-високи върха на седемте континента, мъжът ще се присъедини към списък от само 500 катерачи, които са успели да го направят, и ще бъде единственият с двойна ампутация над коляното. Той вече е стъпвал на Монблан в Европа и Килиманджаро в Африка.

Снимки: Hari Budha Magar/Facebook

През 2010 г., докато служи като войник в британската армия в Афганистан, експлозивно устройство избухва до него и той губи двата си крака. Тогава изпада в депресия и започва да пие.

„В един момент си помислих, че ще умра - пиех толкова много, за да контролирам болката и емоциите си. Но аз исках да живея заради семейството си. Започнах да спортувам и възвърнах самочувствието си“, споделя мъжът.

Сега Хари Буда Магар пътува до Южна Америка.

В аржентинските Анди този месец той трябва да изкачи високият 6961 метра връх Аконкагуа. Ако експедицията е успешна, пред бившия войник ще останат само два от планираните седем върха - технически предизвикателния връх Карстенс - най-високия в Океания - 4884 метра, и високият 4892 метра връх Маунт Винсън в Антарктида.

Дори студът на полюсите вероятно няма да попречи на необятната воля на Хари Буда Магар.

Снимки: Hari Budha Magar/Facebook

През 2018 г. правителството в Непал решава да изключи всички хора с увреждания от изкачването на връх Еверест. Магар се бори срещу тази несправедливост години наред. С успех. През май 2023 г. Хари Буда Магар най-накрая застава на покрива света.

За своите усилия той получава орден на Британската империя.

Снимки: Hari Budha Magar/Facebook

„Надявам се, че някои от моите предизвикателства ще помогнат на бъдещите поколения да бъдат издръжливи и да се адаптират към живота“, споделя мъжът.

„Една дума, една фраза, една мотивация, един момент, едно решение, една възможност - всяко едно от тези неща може напълно да преобрази живота на човек, положително или отрицателно. А след това то да постави рамките на живота, който живее“, казва Магар.

„Загубих и двата си крака над коляното, за да изкача най-високия връх в света. Моето пътуване беше свързано с това никога да не се отказвам, да прекрачвам граници, да нарушавам ограниченията и да прегръщам неочакваното“, споделя мъжът в профила си в социалните мрежи.

Снимки: Hari Budha Magar/Facebook

„Моето военно обучение оформи от мен това, което съм днес. Военното мислене, уменията, дисциплината и издръжливостта, които научих, все още ме държат здрав и организиран, независимо дали става дума за подготовка за изкачване или за справяне с предизвикателства“, споделя още мъжът.

Според него едно от важните неща, които е научил в армията е „инерцията“.

„Не става въпрос за това колко бързо се движите, продължавайте да се движите. Няма значение колко сте бавни, движете се, без да спирате, не се отказвайте“, казва алпинистът.

Снимки: Hari Budha Magar/Facebook

„Катеренето на планини не е по-различно. Докато продължаваме напред и не се отказваме, рано или късно ще достигнем върха, отбелязва Хари Буда Магар.

„Животът е това - стига да продължим напред, рано или късно можем да достигнем нашата цел или мечта. Всички можем да изкачим собствените си планини и да стигнем до върха – който и да е той. Всичко опира до отношение и начин на мислене. Те са най-мощните инструменти, които имаме“, казва алпинистът.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK