Бивш парашутист, който оцелява, след като пада от над 300 метра височина, преодолява нараняванията си и се превръща в ултрабегач, който чупи рекорди.
41-годишният Джон Шийлд от Англия е първият човек, спечелил и четирите най-трудни състезания в света при екстремен климат.
Мъжът преминава през джунгли, пустини, студ и планински терен, за да стане шампион на „Отвъд най-доброто“ в Global Race Series.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В изтощителните състезания участниците се опитват да пробягат общо 910 км в четири ултрамаратона, които са сред най-трудните среди в света, разказват специализираните сайтове.
Миналия месец Шийлд печели Desert Ultra Marathon в Намибия, след като изминава трасето от 250 км за 27 часа и 39 минути.
Вижте тази публикация в Instagram.
Той също така печели Ice Ultra Marathon в Арктика, където бяга 230 км при температури, които падат до минус 40 градуса.
Вижте тази публикация в Instagram.
Mалко по-късно побеждава и в Jungle Ultra Marathon в Африка, където отново финишира 230-километрова дистанция.
Миналата година Джон Шийлд финишира първи в планински ултрамаратон през планините Тяншан в Азия с почти рекордно време от 29 часа и 32 минути за 200-километрово трасе и денивелация от 10 500 метра.
Невероятната издръжливост на британеца идва след ужасен инцидент през 2013 г., след който в продължение на 7 години мъжът е неспособен да бяга.
Джон бил част от парашутен полк, когато скача с парашут от над 300 метра височина през нощта.
„Беше мрачно, не можеше да се види нищо, а падането беше абсурдно бързо. Чуваше се шумоленето на оборудването, което се удари в земята", спомня си той.
Джон пада с висока скорост, разбивайки глезена, коляното и бедрото си. Той претърпява няколко операции, но нараняванията са толкова тежки, че месеци по-късно мъжът е освободен от военна служба по медицински причини.
В крайна сметка Шийлд решава да се преквалифицира като фелдшер, за да може да продължи да служи на общността си в Шропшър, Англия. Той отива на работното си място с бягане и така постепенно се увлича по ултра маратоните.
Размишлявайки върху забележителните си постижения след инцидента с парашут, Джон казва: „Удивително е колко далеч съм стигнал.“
„Хубаво е да усещаш признание за нещата, които си постигнал, но никога не оставам да лежа на лаврите си. Винаги гледам напред към следващото предизвикателство“, споделя още той.
„Можеш да правиш най-отвратителните състезания и да си казваш „никога повече“, но два дни по-късно си мислиш, че би го повторил“, посочва ултрабегачът.
„Много хора казват, че пустинята е най-трудна, но аз нямах никакви проблеми. Правил съм тренировки преди, така че когато излязох там, се състезавах здраво през първия ден - след това просто се движех. Не поемах никакви рискове, не вярвах и на шансовете“, казва британецът.
„Джунглата беше най-трудното ми състезание. Беше потискащо горещо - 36 градуса. Бяхме изложени на пряка слънчева светлина – в съчетание с висока влажност. Изглеждах и се чувствах абсолютно мъртъв“, споделя още той.
Състезавахме се на места, където хората никога не са бягали преди. В един момент се оказваш в река и се движиш през нея в продължение на 15 км.
„Мравките и осите бяха основно предизвикателство, както и да не получиш тръни в ръцете си. Казват ви да не докосвате дърветата или клоните - някои от тях имат масивни шипове, а насекомите лазят по тях“, разказва Джон.
„Състезанието е в рамките на пет дни, като през цялото време носиш цялата си храна, спалния си чувал и дрехите. Единственото, което ти дават, е вода“, отбелязва той.
„Много съм горд от победата в състезанията. Не става въпрос за времената, а за това да се уверя, че съм първият човек, спечелил всичките серии“, допълва бегачът.
„Подлагаш се на всякакви условия, срещаш диви животни, трябва да си много адаптивен“, смята Джон.
„Откакто започнах да се интересувам от състезанията, целта ми беше да изляза и да ги спечеля“, заявява той. Както и прави.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase