Много редки кадри, получени от корейската редакция на Би Би Си, показват как Северна Корея публично осъжда двама тийнейджъри на 12 години каторжен труд за това, че са гледали южнокорейски телевизионни програми.

Видеото вероятно е заснето през 2022 г. и показва две 16-годишни момчета, оковани с белезници пред стотици ученици на открит стадион. На него се вижда и как униформени служители правят забележка на момчетата, че не са се „замислили дълбоко върху грешките си“.

Южнокорейските забавления, включително телевизията, са забранени в Северна Корея. Въпреки това някои са готови да рискуват тежко наказание, за да получат достъп до телевизионните програми, които имат огромна световна аудитория.

Подобни кадри са изключителна рядкост, тъй като страната забранява снимки, видеоклипове и други свидетелства за живота в Северна Корея да се разпространяват във външния свят.

Този видеоклип е предоставен на Би Би Си от изследователски институт, който работи с дезертьори от Северна Корея.

То показва, че властите се отнасят по-строго към подобни инциденти. Съобщава се, че клипът е бил разпространен в Северна Корея с цел идеологическо обучение и за да предупреди гражданите да не гледат „упадъчни записи“.

Видеото включва глас, който повтаря държавната пропаганда: „Културата на прогнилия марионетен режим се е разпространила дори сред тийнейджърите. Те са само на 16 години, но разрушиха собственото си бъдеще“, казва гласът, като очевидно има предвид лошото влияние на Южна Корея.

В миналото непълнолетните, които са нарушили закона по този начин, са били изпращани в младежки трудови лагери, а не зад решетките, и наказанието обикновено е било по-малко от пет години.

През 2020 г. обаче Пхенян прие закон, според който гледането или разпространението на южнокорейски развлекателни програми се наказва със смърт.

Преди това дезертьор разказа пред Би Би Си, че е бил принуден да гледа как 22-годишен мъж е застрелян. По думите му той е бил обвинен, че е слушал южнокорейска музика и е споделял филми от Юга със свой приятел.

Севернокорейците започват да се запознават с южнокорейските развлечения през 2000 г., в годините на „политиката на слънцето“, в която Югът предлага безусловна икономическа и хуманитарна помощ на Севера.

Сеул прекрати тази политика през 2010 г., заявявайки, че е установил, че помощта не достига до обикновените севернокорейци, за които е предназначена, и че тя не е довела до никакви „положителни промени“ в поведението на Пхенян.

Но южнокорейските развлекателни програми продължиха да достигат до Северна Корея през Китай.

„Ако те хванат да гледаш американска драма, можеш да се измъкнеш с подкуп, но ако гледаш корейска драма, те разстрелват. „За севернокорейците корейските драми са "наркотик", който им помага да забравят трудната си действителност“, каза севернокорейски дезертьор пред BBC Korean в четвъртък.

„В Северна Корея научаваме, че Южна Корея живее много по-зле от нас, но когато гледаш южнокорейски драми, това е съвсем различен свят. Изглежда, че севернокорейските власти се опасяват от това“, казва друга севернокорейска дезертьорка, която е на 20 години.