Хиляди британски стажант-лекари излязоха днес на 24-часов протест срещу плановете за нови условия на труд и заплащане, с което затрудниха работата на болниците, предаде БТА, като се позова на „Асошиейтед прес” и „Франс прес”.

Около 50 000 стажант-лекари (junior doctors на английски език) с трудов опит между една и десет години обявиха стачка, каквато не е имало от близо 40 години. Заради стачката бяха отменени около 4000 операции и амбулаторни процедури, а пациентите бяха призовани да посещават здравните заведения само в краен случай.

Протестът обаче не засяга службата за спешна помощ.

Протестиращите лекари твърдят, че правителствените политики ще изложат пациентите на опасност, докато правителството аргументира действията си с необходимостта от повече гъвкавост за осигуряване на здравно обслужване през уикендите.

Британският премиер призова вчера медиците да отменят акцията, а министърът на здравеопазването Джереми Хънт прикани профсъюзните водачи да се върнат край масата за преговори с правителството.

Общественото здравеопазване във Великобритания е много важна институция и се ползва с широка подкрепа въпреки многото си проблеми. Британското правителство настоя здравеопазването да бъде защитено от орязване на разходите, каквото претърпяха други правителствени служби съгласно мерките за строги икономии в резултат на финансовата криза през 2008 г. При нарастващите медицински разходи обаче правителството настоява за промени.

При новите условия на трудово възнаграждение болниците вече няма да плащат глоба, ако карат стажант-лекарите да работят допълнителни часове. Освен това допълнително положен труд като работата в събота вече няма да се смята за извънреден, което ще се отрази на доходите на медиците.

В замяна правителството предложи увеличаване на основната заплата с 11 процента, но стажантите смятат, че при това положение ще са губещи.

Преговорите между синдиката на стажант-лекарите и правителството продължават, но са планирани още две стачни акции - 48-часова стачка от 8 часа на 26 януари (която изключва спешната помощ) и обща стачка от 8 до 17 ч. на 1 февруари.

Става въпрос за завършилите наскоро, които трябва да преминат задължителен период от 4 или 8 години практика, преди да станат общопрактикуващи или специалисти.