Първата дама на САЩ Мишел Обама „открива танците” на откриващата се днес в Шарлот, Северна Каролина конвенция на Демократическата партия, която трябва формално да номинира президента Барак Обама за кандидат за втори мандат в Белия дом на изборите на 6 ноември.
Последни социологически проучвания на американските медии сочат, че популярността на съпругата на американския президент се движи между 65 и 70 % или с над 20 пункта над тази на Барак Обама.
Затова и няма съмнения в положителния ефект, който се очаква да има нейното присъствие над шестте хиляди делегата на демократите, които ще се съберат довечера в Time Warner Cable Arena в Шарлот, за да номинират Барак Обама за кандидат за втори мандат като президент на САЩ.
В една все по-ожесточена надпревара, в която последните проучвания дават президента Обама „рамо до рамо” в намеренията на избирателите с претендента Мит Ромни, сблъсъкът на дамите може да се окаже решаващ за окончателните предпочитания на американските граждани, коментират наблюдатели.
Миналата седмица на конвенцията на републиканците, на която Мит Ромни беше официално издигнат за кандидат на партията, съпругата му Ан спечели симпатиите на делегатите и помогна за създаването на един по-хуманен образ на милионера-претендент за Белия дом, разказвайки 43-те си години съвместен живот с него.
За разлика от Ан Ромни, Мишел Обама няма нужда да представя съпруга си на демократите.
Пред нея обаче стои нелеката задача да представи по един по-земен начин задачите, които изпълнява Барак Обама като президент, да уталожи напрежението, което цари сред избирателите, относно слабите икономически резултати и да ги накарат да гласуват още веднъж доверието си на този, който им обеща промяната през 2008 г.
Сред очакваните гости на церемонията в Шарлот е и кмета на Сан Антонио, щата Тексас, Хулиан Кастро, на когото демократите разчитат, за да укрепят подкрепата за Барак Обама сред малцинствата преди изборите на 6 ноември.
Пред делегатите на демократите, в залата с 73 000 места, ще говори и 42-ия президент на САЩ Бил Клинтън, наричан неслучайно „тежката артилерия” на демократическата партия.
Макар и двата му мандата като президент (1993 - 2001 г.) да бяха помрачени от секс-скандал и импийчмънт, след Голямата рецесия от последните години, управлението на Бил Клинтън изглежда на обикновените американци като „златната ера” на средната класа.
Скорошно проучване на Си Ен Ен показва, че Бил Клинтън се ползва с одобрението на 66 % от американските граждани.
Конвенцията на републиканците, речта на Ан Ромни и масираната финансова подкрепа, която Мит Ромни натрупа последните седмици му позволиха да достигне Барак Обама в проучванията, наваксвайки 4 % само за последната седмица.
Очакванията на наблюдателите са подкрепата за Барак Обама също да отбележи значителен ръст в резултат на срещата в Шарлот.